След 40-годишно прекъсване във Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ отново ще се обучават виетнамски летци.
Това съобщи президентът Румен Радев в Ханой по време на срещата с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани – представители на Асоциацията за приятелство „Виетнам–България“, уточни "Нова телевизия".
"Преди 40 години, когато бях курсант в нашето Висше военновъздушно училище, усвоявах тайните на авиацията заедно с виетнамски курсанти. Изключително се радвам, че след 40-годишно прекъсване всеки момент ще започне обучението на пет виетнамски летци отново в нашето военновъздушно училище. Това за мен е огромен успех и само началото на бъдещо, още по-силно сътрудничество", каза Румен Радев.
„Особено съм щастлив, че моето официално посещение в Социалистическа република Виетнам по покана на президента Лъонг Къонг започва именно със срещата с вас – общността на виетнамските граждани, работили и завършили в България“, заяви държавният глава. „В България не сме ви забравили и следим с огромен интерес какво става във Виетнам. Искам да ви поздравя със смелите и ефективни реформи и с невероятното социално-икономическо развитие на Виетнам, което е белязано с един непостижим за много страни в света икономически ръст. В България се гордеем, че именно вие със знанията, уменията и опита, които натрупахте в нашата страна, допринасяте съществено за развитието на днешен Виетнам”, каза Радев.
Президентът отбеляза, че посещението му е в навечерието на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Виетнам. България е първата страна в Югоизточна Европа, в която се изучава и популяризира виетнамският език и култура, посочи още Радев.
Той изтъкна, че сътрудничеството между двете страни може да се развива в редица области – търговия, инвестиции, енергетика, машиностроене, строителство, информационни технологии, селско стопанство, туризъм, фармация и други, каза Радев.
В българската делегация във Виетнам с него са трима министри, двама кметове и представители на водещи български компании. Президентът е придружаван от представители на българския бизнес от сферите на информационните и високите технологии, отбраната, инженеринга и др. Заедно с тях са и министърът образованието и науката Галин Цоков, на иновациите и растежа Росен Карадимов и на туризма Евтим Милошев, както и кметове на български общини. Президентът е придружаван и от съпругата си Десислава Радева. Очаква се да бъде подписано споразумение между министрите на образованието на България и на Виетнам.
Държавният глава връчи Почетен знак на президента на Асоциацията за приятелство Виетнам–България. Отличието получи председателят ѝ Хуин Кует Тханг. Отличието е във връзка с активната роля на асоциацията за развитието на отношенията между България и Виетнам и за неуморната подкрепа на българските инициативи на виетнамска територия.
„Днешният прием е истинско свидетелство за уважението, признателността и гостоприемството, което виетнамските граждани, които са учили и работили в България, имат към нашата страна”, каза посланикът на България във Виетнам Павлин Тодоров. „Следващата година ни предстои на честваме 75 години от установяването на дипломатически отношения между двете страни. Силно вярвам, че заедно ще отбележим постигнатото досега и ще продължим да надграждаме нашето сътрудничество, да задълбочаваме връзките между нашите две нации и да вдъхновяваме още хора да се присъединят към това прекрасно дело”, допълни посланик Тодоров.
България е приела и обучила над пет хиляди виетнамски студенти и над 40 хил. стажанти, каза Хуин Кует Тханг. Ние сме получили ценни умения и трудов опит от българските си колеги, добави той. По време на приема виетнамски граждани изпълниха песни на виетнамски и на български език.
Шопар върху Тиква
24.11.2024 20:44Гюзме Бабаит !