ЕС подкрепи Международния наказателен съд (МНС), след като Вашингтон наложи санкции на четирима съдии от Международния наказателен съд, а Словения, член на ЕС, заяви, че ще настоява Брюксел да използва правомощията си, за да гарантира, че санкциите на САЩ няма да могат да бъдат прилагани в Европа, съобщава Reuters.
„МНС търси отговорност от извършителите на най-тежките престъпления в света и дава гласност на жертвите. Той трябва да бъде свободен да действа без натиск. Винаги ще отстояваме глобалното правосъдие и спазването на международното право“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в социалната мрежа Х.
Антонио Коста, председател на Европейския съвет, който представлява националните правителства на 27-те държави членки, нарече съда „крайъгълен камък на международното правосъдие“ и заяви, че неговата независимост и цялост трябва да бъдат защитени.
Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп наложи санкции на четирима съдии в МНС в отговор на издаването от военния трибунал на заповед за арест на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху и на предишно решение за започване на дело за предполагаеми военни престъпления от страна на американските войски в Афганистан.
Словения призова Европейския съюз да използва своя блокиращ статут, който позволява на ЕС да забрани на европейските компании да спазват американските санкции, които Брюксел счита за незаконни. В миналото това правомощие беше използвано, за да се попречи на Вашингтон да забрани европейската търговия с Куба и Иран.
„Поради включването на гражданин на държава - членка на ЕС, в списъка със санкции, Словения ще предложи незабавното активиране на блокиращия закон“, заяви словенското външно министерство в публикация в социалната мрежа X късно в четвъртък.
Председателят на Международния наказателен съд съдия Томоко Акане още през март тази година призова ЕС да включи Международния наказателен съд в обхвата на закона за блокиране.