06 Ноември
София 3.3 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Сушата и Ел Ниньо застрашават водния резерв на Андите

14/10/2024 20:27
сушата ниньо застрашават водния резерв андите
Климатичните промени изправят Колумбия и Еквадор пред криза с водните ресурси

Селските общности в Андите на Колумбия и Еквадор водят борба за опазване на високопланинските влажни зони, известни като „paramos“, които играят ключова роля в регулирането на водните цикли. През последните години променливият климат и вредната човешка дейност доведоха до драстично намаляване на водните ресурси, докато мощният климатичен феномен Ел Ниньо предизвика суши, които изтощиха енергийните резерви и на двете страни.

Колумбия и Еквадор, разчитащи на водноелектрически язовири, усещат негативния ефект на промените в климата, като изостряне на засушаването и загуба на биоразнообразие. Международни групи като Conservation International и Nature Conservancy подкрепят местните активисти, които работят за възстановяване на местната растителност и съхраняване на тези критични екосистеми.

Защита на водния цикъл: Възстановяване на местните видове в битка срещу засушаването

Високопланинските влажни зони, като paramos, регулират водния цикъл чрез абсорбиране и бавно освобождаване на дъждовната вода. „Обезлесяването на Амазонка и изменението на климата са предизвикали съществени промени в динамиката на водата“, обяснява Патриша Бехарано от Conservation International. В Колумбия усилията за възстановяване на водоносните зони са спешни, тъй като столицата Богота и множество села изпитват сериозен недостиг на вода.

Същевременно Еквадор също е изправен пред затруднения в осигуряването на вода и електричество. Град Кито зависи от водата от paramos, които са източникът на живот за района. Диана Сопало, активист от Фонда за опазване на водата (FONAG), работи за възстановяване на местните растителни видове като хартиените дървета, които задържат вода и поддържат водния цикъл в баланс.

Водната криза разтърсва енергийната инфраструктура и местните общности

Сушата предизвиква и промени в разпределението на водните ресурси, което води до спиране на тока в Еквадор и спиране на износа на електроенергия от Колумбия към съседите. „Ако не защитим парамосите, ще останем без жизненоважни водни ресурси“, предупреждава Гало Медина от Nature Conservancy.

В районите на Чингаза и Гуатавита в Колумбия, защитени от 2018 г., местните активисти възстановяват екосистемите, от които зависи питейната вода и водноелектрическите язовири. Растения като frailejones, известни със способността си да задържат вода, са от съществено значение за запазването на водните резерви и борбата с климатичната криза.

„Въпреки че сме в процес на възстановяване на тези екосистеми, бъдещето на водата и биоразнообразието в региона остава уязвимо към климатичните промени,“ отбелязва Дорис Рамос от местните власти в Гуатавита. Възстановяването на парамосите е спешна мярка в контекста на глобалната климатична криза, която продължава да застрашава ключови водоносни ресурси и селскостопански райони в Колумбия и Еквадор.

Източник: reuters.com

Превод и редакция: Mediamall

Още новини четете в категория Любопитно
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

София Сряда 06.11.2024 3.3 °C
Варна Сряда 06.11.2024 7.7 °C
Бургас Сряда 06.11.2024 8.7 °C
Пловдив Сряда 06.11.2024 3.1 °C
Стара Загора Сряда 06.11.2024 4.7 °C
Русе Сряда 06.11.2024 6.1 °C
Благоевград Сряда 06.11.2024 6.6 °C

Дневен хороскоп