За първи път след началото на военните удари срещу Иран и блокирането на Ормузкия проток танкер, натоварен с петрол от САЩ акостира в Япония.
Танкерът е отплавал от щата Тексас на 22 март и е преминал през Панамския канал, който позволява транзит на по-малки плавателни съдове.
Според „Космо Енерджи Холдингс“ (Cosmo Energy Holdings Co.), която е осигурила суровината от САЩ, танкерът е акостирал в Токийския залив и е превозил 145 000 килолитра петрол (около 912 000 барела - бел. ред), количество, еквивалентно на половин ден вътрешно потребление. Япония разчита на Близкия изток за над 90 процента от вноса си на суров петрол, като по-голямата част преминава именно през Ормузкия проток.
Японското правителство и петролните търговци се стремят да осигурят доставки по алтернативни маршрути, за да заобиколят Ормузкия проток.







???? + 1.339366 ВТС.Go - graph.org/BALANCE-36824-US-DOLLARS-04-24-2?hs=de5fbf352a0fd6d9319cd9f76ca9c5a6& ????
27.04.2026 03:13n03acv