Учени от POSTECH в Южна Корея обявиха разработката на нов тип батерия със силициеви аноди, която може да увеличи капацитета на литиево-йонните батерии до десет пъти. Този пробив, публикуван на 7 юни 2025 г., обещава да направи електромобилите способни да изминават до 5000 километра с едно зареждане. Технологията може да преобрази автомобилната индустрия и сектора за възобновяема енергия, като намали нуждата от често зареждане и повиши ефективността.
Анодът в батерията е отрицателният електрод, където се съхраняват литиеви йони, за да генерират енергия. Традиционно анодите са от графит, но силициевите аноди, използвани в тази технология, задържат много повече литиеви йони. Това увеличава енергийната плътност, което позволява на батериите да съхраняват повече енергия в по-малък обем. Резултатът е по-дълъг пробег за електромобили или по-голяма издръжливост за устройства.
Основният проблем със силициевите аноди е тяхното разширяване и свиване по време на зареждане, което може да ги повреди. Екипът от POSTECH е разработил нова структура, която стабилизира силиция и намалява този ефект. Това прави батериите по-издръжливи и подходящи за масово производство. Въпреки че технологията е все още в лабораторен етап, тя има потенциала да направи батериите по-евтини, по-леки и по-ефективни.
Този напредък може да ускори прехода към електрически превозни средства и да подпомогне съхранението на енергия от възобновяеми източници. Учените смятат, че с допълнителни тестове и оптимизация технологията може да бъде готова за комерсиална употреба в близките години. За повече информация следете научните публикации или новините от POSTECH.
DaN40
09.06.2025 15:57Само така Браво