Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва предприе спешно посещение в Амазония на фона на нарастващите опасения за сушите и горските пожари, които обхващат тропическите гори и други части на Бразилия. Говорейки по време на посещението си в крайречна общност близо до град Тефе, Лула посочи, че Амазония преживява най-тежката суша за последните 40 години. Той се запита какво се е случило с „могъщите реки“, които на места вече изглеждат като пустини.
Президентът изрази сериозна загриженост относно честите пожари, причинени от незаконни действия, които унищожават три от шестте основни биома на Бразилия: Амазонка, Серадо и Пантанал.
Експерт: До 50 години Испания става пустиня, Амазония изчезва, а България остава без питейна вода.
„Ситуацията се влошава с всяка изминала година." Това заяви Лула по време на посещението си в щата Амазонас, където всичките 62 общини вече са обявили извънредно положение. Повече от 340 000 души са засегнати, а Лула предупреди, че ако проблемът не бъде решен, планетата може да бъде унищожена.
В момент, когато големи части от Бразилия и съседни страни като Боливия и Перу страдат от последиците на екстремни климатични явления, училищата в Рио Бранко, столицата на щата Акре, са затворени, а полетите отклонени заради гъстия дим. В Порто Велю, столица на щата Рондония, нивото на река Мадейра е достигнало най-ниската си точка от 60-те години насам.
Последиците от пожарите и сушата вече се усещат и в мегаполиси като Рио де Жанейро и Сао Пауло. Там замърсяването на въздуха е драстично покачено. Според бразилската космическа институция Инпе, димът от пожарите обхваща над 5 млн. кв. км – около 60% от територията на страната.
Даникли де Агиар, активист на „Грийнпийс“ Бразилия, отбеляза, че ситуацията в Амазония е безпрецедентна. „Имали сме суши и преди, но не в такъв мащаб. Гигантската суша е съчетана с масивни пожари“, коментира той. Според Агиар, местни територии като Сараре и Каяпо са особено силно засегнати. Само Сараре е загубила 59% от своята площ поради огъня. Той предупреди, че след сушата може да последва глад, който да застраши оцеляването на местните общности.
Министърът на околната среда на Бразилия, Марина Силва, обясни, че кризата е резултат от глобалното затопляне и климатичния модел Ел Ниньо. Ситуацията вероятно ще се влоши през следващите седмици, като още повече региони може да бъдат засегнати от сушата и пожарите.
Източник: theguardian.com
Превод и редакция: Mediamall