Доналд Тръмп вече обяви победата си на президентските избори в САЩ, но официалното преброяване на гласовете все още не е приключило.
Доналд Тръмп се завърна към стратегията, която го доведе до президентския пост през 2016 г., поставяйки имиграционната политика в центъра на своята кампания през 2024 г.
Той заложи, че това ще му помогне да победи съперника си от Демократическата партия Камала Харис на изборите. Той също така обеща да върне икономиката на нивото, на което беше по време на първия му мандат – тоест с ниска инфлация – за да спечели гласоподавателите, недоволни от начина, по който цените и лихвените проценти се повишиха през четирите години на Байдън в Белия дом.
За разлика от неуспешната си кампания за преизбиране през 2020 г., когато нямаше декларация или манифест, този път 77-годишният Тръмп направи множество обещания и изложи планове, които дават на американските избиратели истинска представа за амбициите му за втори мандат.
По-долу разглеждаме по-отблизо всяка от възможните му политики, ако в крайна сметка спечели.
• Изолиране на нелегалните имигранти в лагери и началото на „най-голямата операция по депортиране в американската история”;
• Прекратяване на конфликта в Украйна в първия ден на управление;
• Създаване на „модерен противоракетен щит от следващо поколение“ за Съединените щати;
• Създаване на десет нови „града на свободата“ и университет, противопоставящ се на уок идеологията;
• Старт на енергийна политика под мотото „Дупчи, яко, дупчи”;
• Въвеждане на централизирана система за сертифициране на учителите с цел гарантиране на техните „патриотични ценности”;
• Военна намеса за потушаване на вътрешни протести;
• Легална стрелба за убийство по крадци в магазините;
• Въвеждане на забрана за аборти в „късен срок“, с изключение на случаите на изнасилване и кръвосмешение;
• Безплатен достъп до инвитро за всеки;
• Въвеждане на смъртно наказание за наркодилъри и трафиканти на деца.
...и много повече.
По време на надпреварата срещу Хилъри Клинтън през 2016 г. обещанието да се „построи стена“ по южната граница на САЩ и Мексико да плати за това беше може би най-атрактивната оферта на Тръмп. Този път той ще завърши изграждането на бариера по дългата 3 хиляди километра граница, която Джо Байдън спря през 2021 г. По време на президентството на Тръмп са построени или реконструирани около 740 км от стената, включително 80 км, където преди това изобщо не е имало бариери.
В Съединените щати живеят най-малко 11 млн. мигранти без документи, от които около 8 милиона работят в отрасли като селското стопанство и хотелиерството. Тръмп е казал, че ще ги изгони и не е изключил възможността за изграждане на нови лагери, за да се улесни процеса на изселване.
„Няма да ги оставим в страната. Мисля, че това е по силите на Националната гвардия. Ако не може да направи това, бих задействал и армията."
Неговият политически съветник Стивън Милър каза пред New York Times: „Всички активисти, които имат дори най-малко съмнение относно решимостта на президента Тръмп, правят сериозна грешка: той използва огромен арсенал от федерални правомощия, за да приложи най-драматичните мерки за справяне с нелегалната имиграция. Имиграционните служители няма да разберат какво се случва".
Тръмп планира да сложи край на подхода на администрацията на Байдън „хвани и пусни“, при който мигрантите, търсещи убежище, получават дата за съд и им се разрешава да влязат в Съединените щати. Той иска да върне политиката „Остани в Мексико“, която принуждаваше търсещите убежище да чакат случаите им да бъдат обработени извън Съединените щати.
Чрез изпълнителни заповеди Тръмп иска да възстанови отменената от Байдън забрана за пътуване за граждани от няколко страни с преобладаващо мюсюлманско население. Ще бъдат отменени визите на чуждестранни студенти, участвали в антиизраелски и пропалестински протести. На консулските служители ще бъде наредено да засилят идеологическата проверка на кандидатите за виза, за да не допускат нежелани мнения извън страната. Тръмп иска да прекрати „гражданството по рождение“ за деца, родени от родители без документи. Ако това е разписано в президентски указ, а не в акт на Конгреса, тогава е възможно дело във Върховния съд на САЩ.
Най-висшият съд на нацията може да се наложи да се изправи отново срещу опита на Тръмп да отмени програмата за отложени действия за пристигане на деца на имигранти от ерата на Обама, която предостави разрешителни за работа на около 580 000 млади хора, които са влезли нелегално в страната като деца и са израснали там. След като Върховният съд потвърди програмата с пет срещу четири гласа през 2020 г., Тръмп замени покойната Рут Бадер Гинсбърг със съдия консерватор от мнозинството.
Ще се опита да се възстанови практиката за отказ на търсещи убежище по медицински показания, използвана по време на пандемията.
Според Милър влизането може да бъде отказано въз основа на "тежки щамове на грип, туберкулоза, краста, други респираторни заболявания... или просто поради общия проблем с масовата миграция, представляваща заплаха за общественото здраве и разпространяваща различни инфекциозни заболявания." Още една мярка, която може да бъде атакувана в съда.
Попитан от Fox News за стъпките за намаляване на инфлацията, Тръмп обеща да премахне всички ограничения върху производството на изкопаеми горива, въведени от Байдън, за да смекчи ефектите от изменението на климата. „Увеличаването на американската енергия е добра идея от гледна точка на понижаване на цените навсякъде“, каза бившият икономически съветник на Белия дом и сега консултант на кампанията на Тръмп Стивън Мур. „Връщането към използването на цялата ни енергия е основен приоритет за Тръмп и всички републиканци” , а също и една от текущите разломни линии между ляво и дясно.”
Тръмп разкри планове за налагане на универсално мито от 10-20% върху целия внос и до 60% върху китайски стоки. Данъкът върху чуждите автомобили, произведени в Мексико и Китай, ще бъде „100, 200, 2000 процента“, каза той пред Bloomberg News, отбелязвайки, че „най-красивата дума в речника е мито“. Тръмп също каза, че постепенно ще премахне търговския статут на Китай на най-облагодетелствана нация и ще приеме четиригодишен план за постепенно премахване на целия китайски внос на основни стоки, от електроника и стомана до фармацевтични продукти.
Повечето икономисти предупреждават, че тези разходи в крайна сметка ще бъдат поети от американските потребители и ще доведат до по-висока инфлация. „Поетапно ще въведем система от универсални базови мита за повечето чуждестранни стоки“, каза Тръмп на своя уебсайт Agenda47 за да се възползват от Съединените щати."
„Сега Тръмп говори много за тарифите“, каза той, „Има начин да се увеличат приходите с тях, но аз съм привърженик на свободната търговия и съм против защитата на стоманената индустрия, автомобилните компании.“ Той предложи 10-процентната тарифа на Тръмп да не се приема твърде буквално.
„Видях Тръмп в действие в продължение на четири години по време на неговото президентство и той успя да изтръгне отстъпки от други страни с прости заплахи“, каза той.
Всъщност Тръмп заплаши с двадесет и пет процента данък върху европейските автомобили, за да привлече повече инвестиции от германските производители в Съединените щати. „Така че това е отчасти изкуството на сделката“, каза Мур, имайки предвид едноименната книга на Тръмп от 1987 г.
Тръмп каза още, че ще инструктира Конгреса да направи постоянни данъчните облекчения в съответствие със съответния закон от 2017 г., който изтича в края на 2025 г. Неотдавнашен доклад на безпартийната Бюджетна служба на Конгреса каза, че това ще добави 3,5 трлн. долара към рекордния дълг на нацията от 31,4 трилиона долара.
Тръмп обобщи подхода си към енергията с лозунга: „Дупчи, яко, дупчи“. Това означава данъчни облекчения за петролните, газовите и въглищните компании и отваряне на обществени земи за тяхна употреба. Той планира да поиска от Конгреса да отмени по-голямата част от законопроекта на Байдън за 369 млрд. долара за „облекчаване на инфлацията“, най-голямата климатична мярка в историята, която включваше стимули за проекти за чиста енергия и електрически превозни средства.
И той отново ще изтегли САЩ от Парижкото споразумение за намаляване на емисиите, след като Байдън отмени първоначалното оттегляне, което инициира.
Неговият уебсайт Agenda47 добавя: „Тръмп незабавно ще прекрати всички политики на Джо Байдън, които изкривяват енергийните пазари, ограничават потребителския избор и увеличават потребителските разходи, включително безумни субсидии за вятърна енергия и разпоредби на DEC и EPA“, които забраняват на американците да купуват крушки с нажежаема жичка и газови печки, качествени съдомиялни машини, душове и много други."
Тръмп ще премахне целите за електромобили и „безумните стандарти за икономия на гориво“ на Байдън, които ще струват на автомобилната индустрия около 200 млрд. долара и ще повишат средните разходи за превозни средства с повече от 1000 долара.
Обещаното от Тръмп закриване на федералния департамент по образование ще направи образованието изцяло под контрола на местните власти. В същото време той иска последните да се съсредоточат върху подготовката на децата за пазара на труда, „а не върху индоктринирането с неподходящи расови, сексуални и политически материали, както се случва сега“.
Не е ясно дали Тръмп ще може да приеме някоя от училищните си политики без участието на отдела, особено в демократичните щати, но това не го е спряло да отправя искания. Той обеща да подпише изпълнителна заповед, „която нарежда на федералните агенции да затворят всички програми, които насърчават концепцията за пола и прехода към пола на всяка възраст“.
Уебсайтът Agenda47 гласи: „Президентът Тръмп ще гарантира, че нашите деца знаят истината за основаването на Америка, историята на нашите велики герои, ще открият славата на западната цивилизация и ще започнат да оценят Съединените щати като най-свободната, просперираща и добродетелна нация в историята на света."
Освен това федералното финансиране ще бъде използвано „за наемане на бойни ветерани, пенсионирани полицаи и други обучени с оръжие хора, които да служат като въоръжени охранители в училищата на нашата нация – мярка, която ще помогне за възпиране на психически нестабилни хищници и ще предпази децата ни от опасности начин."
Тръмп каза, че ще одитира богатите дарения на водещи частни университети, за да финансира Американската академия, която издава дипломи. Неговата мисия сега ще бъде да „направи наистина образование от световна класа достъпно за всеки американец, безплатно, без да добавя нито стотинка към федералния дълг“. Според него всички материали ще бъдат достъпни в интернет безплатно, „без никакъв уокизъм и джихадизъм“.
Тръмп обеща да помилва всички осъдени във връзка с безредиците, извършени от негови привърженици в Капитолия на 6 януари 2021 г., като ги нарече „заложници“. Тръмп „ще призове Конгреса да осигури незабавно смъртно наказание за всеки, който е хванат да трафикира деца през границата... както и жени, които, както знаете, са основните жертви тук“.
Той каза, че ще „наложи пълно морско ембарго на наркокартелите и ще разгърне военни способности, за да нанесе максимални щети на техните операции“. Той също така ще поиска от Конгреса да разшири смъртното наказание за наркодилърите.
По този ключов въпрос за избирателите, Тръмп каза, че подкрепя забраната на абортите "през по-късните месеци на бременността", освен в случаите на изнасилване и кръвосмешение. Повечето републикански щати приеха по-строги закони, откакто Върховният съд отмени Роу срещу Уейд през 2022 г., което установи правата за аборт. В някои щати абортът е напълно забранен и се счита за престъпление дори за онези, които помагат на жената в това начинание.
„Аз съм категорично за живота с три изключения: изнасилване, кръвосмешение и животът на майката“, каза Тръмп в собствения си сайт в социалните медии, Truth, след месеци на противоречиви изявления.
Оттогава той повтаря тази позиция няколко пъти на митинги. Бившият президент отхвърли общонационална забрана и подкрепи правото на отделните щати да решават времето, като се съгласи с позицията на партийното мнозинство. Тук обаче има политически риск. Проучванията на общественото мнение показват, че мнозинството от американските гласоподаватели не подкрепят строгата забрана на абортите.
Тръмп заявява още, че ако бъде избран за втори мандат, ще принуди щатите и застрахователите да финансират скъпи ин витро процедури, без обаче да уточнява как или да навлиза в подробности относно механизма на действие на този план.
Обещанието на Тръмп да прекрати конфликта в Украйна в първия му ден като президент изглежда се основава на вярата му в себе си като преговарящ. През септември той каза: „Ще поканя Путин и Зеленски в залата за срещи и ще се договорим за сделка“. Тръмп възприе делови подход към президента Путин, когото отказа да осъди за смъртта на Алексей Навални.
Смята се, че бившият президент обмисля стратегия, която ще включва по-нататъшна военна помощ на САЩ за Украйна само при условие, че тя влезе в мирни преговори с Русия, както и предупреждение към Москва, че САЩ ще увеличат финансирането си за Киев, ако Путин откаже преговори.
По време на първия мандат на Тръмп той заплаши, че ще изтегли Съединените щати от НАТО, освен ако другите членове не започнат да плащат повече за отбрана, което стимулира големи допълнителни разходи. В предизборен видеоклип за „Предотвратяване на Трета световна война“ той говори за необходимостта от „завършване на процеса на фундаментална преоценка на целите и мисията на НАТО, който започна по време на моето управление“. През юли той поиска Израел да прекрати войната си с Хамас и да бъдат освободени заложниците, държани в Газа.
Що се отнася до Тайван, според Тръмп той трябва да плаща на САЩ за защита. В интервю за Bloomberg Businessweek той се оплака, че самоуправляващият се остров, който Пекин обещава да анексира, „краде“ американското производство на микрочипове. „Мисля, че Тайван трябва да ни плати за нашата защита“, добави той, „Ние не се различаваме от застрахователна компания. Тайван не ни дава нищо.“
Бившият президент каза, че ще използва специални сили за борба с мексиканските картели. Неговият бивш министър на отбраната Марк Еспър пише в мемоарите си, че два пъти е възразил срещу предложението на Тръмп да нанесе ракетни удари срещу тях.
Тръмп казва, че ще „изчисти дълбоката държава“. Основният фокус на Тръмп вероятно ще бъде върху отстраняването на висши служители по сигурността, които той обвинява за разследването на връзките на кампанията му през 2016 г. с Русия. „Ще създадем комисия за истина и помирение, която ще разсекрети и публикува всички документи за правителствен шпионаж, цензура и корупция“, обеща той.
Тръмп възнамерява да премести „до 100 хиляди държавни работни места“ от Вашингтон в други градове в редица институции. Той обеща да федерализира столицата, като лиши правомощията на местните избрани служители. Градът „се е превърнал в мръсен, гъмжащ от престъпност смъртоносен капан, който федералното правителство трябва да поеме контрола с подходящо управление“.
Миналия март Тръмп каза, че вторият му президентски мандат ще бъде белязан от „възмездие“.
През януари тази година, след множество обвинения, че е нетърпелив да се върне в Белия дом в името на отмъщението на враговете си, той каза в интервю за Fox News следното: „Ние ще върнем страната към такъв успех, че аз няма да има време за отмъщение. И помнете: окончателното възмездие ще бъде успехът на Съединените щати."
Превод и редакция: БЛИЦ