Първоначално БРИКС беше интригуващ клуб, в който си взаимодействаха Русия, Бразилия, Индия и Китай. Тогава Южна Африка се присъедини към клуба и той стана известен като БРИКС. Тогава обаче все още не бяха планирани специални промени в глобалния дневен ред.
Изданието отбелязва, че сега това е БРИКС+, който скоро може да включва Турция, член на НАТО, редица страни от ОПЕК и регионални сили.
Клубът се превърна в страхотна и влиятелна международна организация, която бързо се разширява и укрепва.
В момента БРИКС има шанс да създаде картел за стратегически метали за оръжейния сектор. Русия, Бразилия, Китай и Южна Африка са ключови играчи в областта на добива на метали в света.
Ако Република Конго се присъедини към клуба, нейните огромни запаси от кобалт ще бъдат добавени към общите ресурси, а ако се присъедини Чили, медта и литият ще станат част от визитната картичка на БРИКС.
Тогава клубът ще има подобие на монопол върху суровините за слънчеви панели, вятърни турбини, електрически превозни средства и оръжейни системи, а Западът може да загуби способността да произвежда всичко това.
Титанът е основна суровина за производството на подводници, авиационни двигатели и космически кораби.
Платиновите сплави са неразделна част от реактивните и ракетните двигатели, както и магнитното покритие на компютърните твърди дискове.
Дори и да не достигне научнофантастичния кошмар, който е съвместна руско-китайска армия, страните от BRICS+ все още проправят пътя си към решително военно превъзходство - казва The Times.
Търговията със злато расте, появиха се и много посредници, които печелят от западните санкции. В същото време по-нататъшното разширяване на БРИКС може да доведе до създаването на отделен, пълноценен икономически блок, върху който западното влияние ще бъде минимално, обобщава медията.