Със законопроекта се предлага изменение в чл. 1, ал. 2 от Закона за обществените поръчки (ЗОП). С което уж се осигурява пълно съответствие с дефиницията за обществена поръчка от Директива 2014/24/ЕС. С новата редакция се преодолява възможността за неправилно тълкуване на действащия текст, стесняващо приложното поле на директивата. Експерти в тази област обаче твърдят, че с новия текст дефиницията става още по-неясна. Ето какво гласи текста, който е предложен от правителството:
„(2) Обществена поръчка е придобиването от един или от няколко възложители посредством договор за обществена поръчка на строителство, доставки или услуги от избрани от тях изпълнители, без значение дали са предназначени за обществени цели – при публични възложители, а при секторни възложители – когато са предназначени за изпълнение на секторни дейности.“
Според експертите, така формулиран текста обслужва корпоративни интереси и може да се тълкува според техните потребности. Експертите коментират още, че подобни текстове са ярък пример за създаване и на корупционна среда.
От правителството на сглобката се мотивират, че с тези промени се цели преодоляване на констатирани проблеми в практиката на възложителите, както и, че: „Промените от първата група касаят разпоредби, чрез които се транспонират изисквания на приложимото европейско законодателство в областта и по-специално на Директива 2014/24/ЕС и Директива 2014/25/ЕС.“.