В публикация в социалната си мрежа Truth Social Тръмп посочва, че Техеран иска протокът да бъде отворен „възможно най-скоро“, докато страната се опитва да стабилизира вътрешната си политическа ситуация и въпроса с ръководството.
По думите му: „Иран току-що ни информира, че се намира в състояние на колапс. Те искат от нас да отворим Ормузкия проток.
“Засега не е ясно по какъв начин Иран е предал това послание, а от иранска страна все още няма официален коментар. Белият дом също не е дал допълнително обяснение.”
Според информация на Reuters, Тръмп е останал недоволен от последното предложение на Иран за уреждане на конфликта, което допълнително намалява шансовете за бърза деескалация
Продължаващото напрежение около Ормузкия проток оказва сериозно влияние върху световните енергийни доставки, засилва инфлационния натиск и поддържа нестабилността на международните пазари.






