В нова програма, наречена „Ядрено обещание“ от Турция, министърът на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар отбеляза, че те ще допринесат за постигането на целта за нулеви емисии, като пуснат в експлоатация 20 гигаватови ядрени мощности на Турция до 2050 г.
Според изявлението, направено от министерството, значението на ядрената енергия за постигане на целта за нетно нулеви емисии до 2050 г. беше още веднъж силно подчертано на срещата на COP29, проведена в Баку миналата седмица, където присъства и българския президент Радев, както и председателката на МВФ Кристалина Георгиева.
Байрактар уточни: „Атомната електроцентрала Аккую, която в момента е в процес на изграждане и има общ капацитет от 4,8 гигавата, представлява важна повратна точка в това наше пътуване.
Планираме четирите й блока да работят до края на 2028 г. „Когато я пуснем в експлоатация, тя ще задоволи 10 процента от нуждите ни от електроенергия на страната“, подчерта той.
Байрактар заяви, че планират да построят още две атомни електроцентрали в регионите Синоп и Тракия и да включат още други малки модулни реактори от ново поколение заедно с големите атомни електроцентрали.
Турция в момента преговаря с Русия за втора АЕЦ до черноморския град Синоп, като строителството може да започне паралелно с изграждането на АЕЦ Аккую. Предвижда се да се използва същото оборудване и персонал.
Анкара е в напреднали преговори с Китай за изграждане на трета АЕЦ Инеада в район, който е на броени километри от българската граница при Малко Търново.
„Вярваме, че ще допринесем за целта за нетни нулеви емисии, като пуснем в експлоатация нашите 20 гигавата инсталирана ядрена мощност до 2050 г.", заключи министър Байрактар.