Външните министри на страните от Групата на седемте (Г-7) се събраха в канадския град Ла Малбе, в провинция Квебек, в опит да демонстрират единство.
Основни точки в дневния ред на двудневната среща са войната в Украйна, американските мита върху вноса на стомана и алуминий, както и подходът на Г-7 към Китай, предава "Ройтерс".
На първо място, министрите на външните работи ще очакват да получат информация от американския държавен секретар Марко Рубио относно разговорите, проведени тази седмица в Саудитска Арабия.
Преди началото на срещата дипломатически източници посочиха, че постигането на консенсусен финален документ е трудно, като някои членове на Г-7 поставят под въпрос ангажимента на Вашингтон към формулировките в него.
Според първоначалния проект на съвместното изявление, видян от ‚Ройтерс", няма пряко споменаване на нови санкции срещу Русия.
През ноември 2024 г. в предишното съвместно изявление на Г-7 почти две страници от осем бяха посветени на войната в Украйна. В новия вариант, който все още не е окончателен, войната заема едва четири параграфа, внимателно формулирани така, че да не провокират Москва.
След завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом на 20 януари 2025 г., Съединените щати заеха по-резервирана позиция по отношение на конфликта в Украйна.
Вашингтон се фокусира върху скорошно прекратяване на военните действия, като настоява европейските съюзници да поемат по-голяма тежест в бъдещето на Украйна. Същевременно администрацията засилва дипломатическите си контакти с Москва.
Канадският външен министър Мелани Жоли заяви, че ще използва срещата на Г-7, за да координира реакцията на ЕС и да окаже натиск върху Вашингтон.
"Във всяка среща ще повдигам въпроса за митата", каза Жоли, като подчерта, че санкциите срещу Канада са безпрецедентни за американски съюзник.
"Може би трябва да почакаме за Г-8", намеквайки за идеята на Тръмп за възстановяване на Г-8 чрез връщането на Русия в групата.
Отношенията между САЩ и Канада достигнаха най-ниската си точка, след като Тръмп заплаши да наложи мита върху целия внос от северния си съсед и дори публично размишлява за възможността да анексира Канада като 51-ви щат.
"Това не е среща за обсъждане на това как ще завземем Канада", пошегува се Марко Рубио при пристигането си в Ла Малбе.
Тръмп е използвал различни неофициални представители за преговори по въпроси като Украйна и Близкия изток, което предизвиква безпокойство сред съюзниците.