Столичният кмет Васил Терзиев публикува т.нар. пътна карта за възстановяване на лифтовете на Витоша.
В официалната си страница във Фейсбук градоначалникът обясни какви са всички основни действия, които трябва да се предприемат, както и отговорните страни.
"Обещахме тази пътна карта на 2 април, когато ви представих нашата обща визия за Витоша, и днес я публикуваме", добави Терзиев.
По думите на кмета на София възстановяването на Симеоновския, Драгалевския и Княжевския лифт зависи от множество субекти, освен от местната администрация, предава Dir.bg.
"На първо място, собственикът на лифтовете Витоша ски АД (TechnoAlpin) трябва да изготви идеен проект за възстановяване на съоръженията си и да осигури финансиране за инвестицията.
Това означава да се представи ясен план за новата технология на всеки лифт, новия му капацитет, за колко души ще бъдат новите кабинки или седалки, с каква скорост ще се движи, откъде и как точно ще преминава, как ще бъдат преустроени лифтовите станции и как това се различава от сегашното положение", заяви Терзиев.
Преди това обаче трябва да е осигурен и източник на финансиране.
Ако възстановяването на лифтовете би било възпрепятствано от нормативни пропуски, относимата законодателна рамка трябва да се изследва подробно, пише още Васил Терзиев и дава пример:
"Ако идейният проект предвижда задължително поставяне на стълбове на нови места, различни от съществуващите, трябва да се анализира Законът за горите по отношение на лифтовете в Природен парк "Витоша".
Този закон регламентира реконструкцията в горски територии на съществуващи лифтове - но само на търпими строежи (стари обекти без строителна документация).
Съответно трябва да се изследва въпросът как да се възстановяват и лифтове, които са заварени строежи (т.е. законни), каквито са тези на Витоша".
Според градоначалника за това отговорните страни са Министерският съвет, Министерството на земеделието и храните и Изпълнителна агенция по горите, както и парламентарната комисия по земеделие, храни и гори, която е водеща по Закона за горите.
Васил Терзиев допълни, че независимо какво покаже анализът на законодателната рамка, третата необходима стъпка е актуализация на плана за управление на Природен парк "Витоша".
Това е нормативният документ, който най-подробно регламентира всичко, което се случва на територията на природния парк. За последно обаче такъв 10-годишен план е приет от Министерския съвет през 2005 г. и е изтекъл през 2014 г. Нов обаче няма.
Според столичния кмет старият Драгалевски лифт, който има капацитет от 300 пътници на час, след актуализация може да качва към Бай Кръстьо и оттам към Голи връх.
В плана за управление трябва да се разреши и промяна на конфигурацията на съществуващите лифтови станции.
Това обаче може да бъде решено от правителството, след като министърът на околната среда и водите внесе такъв документ за утвърждаване от МС.
"На четвърто място, възстановяването на лифтовете изисква градоустройствено обезпечение в урбанизираните територии.
Това означава, че трябва да има приети подробни устройствени планове, които осигуряват безпроблемното преминаване на лифтовете над и покрай чуждите имоти - най-вече в кв. Симеоново", уточни Терзиев.
Нов устройствен план е нужен и за изграждането на нова начална станция на Симеоновския лифт на Околовръстния път, заедно с интермодален хъб, свързващ автобуси, трамвай, автомобили и метро с лифта.
"След като целият този път бъде извървян, остава собственикът на лифтовете Витоша ски АД (TechnoAlpin) да изпълни изискванията за получаване на всички финални разрешения от компетентните органи (вкл. преценка за въздействие върху околната среда от РИОСВ) и да пристъпи към доставка и монтаж на новите лифтове.
След като дейностите по реконструкцията на лифтовете бъдат финансирани и завършени, новите съоръжения трябва да получат разрешение за ползване от ДНСК", коментира кметът на София.
Терзиев е категоричен, бе от Столична община ще положат максимални усилия да свършат своята част от работата и лифтовете на Витоша отново да заработят.