Войната в Украйна е в разгара си, въпреки две години кръвопролития и многобройни жертви. Москва и Киев са непримирими. Въпреки това, търсенето на мир продължава, както се вижда от новинарските репортажи. И това е естествено: рано или късно всички войни свършват. Така или иначе.
В ход е подготовката за световна мирна среща, която Швейцария е готова да приеме. В навечерието на форума Китай участва в една от подготвителните му срещи, което вдъхва известен оптимизъм на експертите.
В кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността украинският външен министър Дмитро Кулеба обсъди с китайския външен министър Ван И перспективите за срещата на върха и „необходимостта от възстановяване на справедлив и траен мир в Украйна“. Според украинския министър страните са се съгласили за необходимостта от поддържане на контакти на всички нива и продължаване на диалога.
Според него украинският народ иска мир „повече от всеки друг“: „Но от страна на Русия трябва да има желание за взаимодействие, за преговори добросъвестно, въз основа на базовите принципи, поставени под въпрос от нейната агресия – териториална цялост, суверенитет и независимост".
Украинската формула за мир, наред с други неща, предвижда освобождаването на всички територии, окупирани от Русия, като задължително условие преди началото на мирните преговори.
Руският президент Владимир Путин обаче явно не приема тази точка. Според неотдавнашното му изявление, Кремъл при никакви обстоятелства няма да се откаже от „завоеванията“ си в Украйна.
„Има обаче група експерти, които казват, че войната може да приключи внезапно, включително през 2024 г.“, поясни той в интервю за руската служба на „Гласът на Америка“. „Но интервюто на Путин с Тъкър Карлсън не вдъхва никакъв оптимизъм в това отношение. От изявленията на руския президент става ясно, че Кремъл все още разчита на военен натиск върху Украйна, да срине фронта и да принуди Киев да капитулира“.
Визията на Москва за преговорната програма минимум е фиксирането на териториалните завоевания, като се вземе предвид текущата ситуация в театъра на военните действия, заяви Андрей Золотарев: „Тоест руското висше ръководство сега явно не е настроено за компромис. Ситуацията може да се промени само ако руската офанзива, която вече започна и може да продължи тази пролет, се срине. Засега виждаме смелост от страна на Русия. Страховете, че Украйна може да прекъсне сухопътния коридор към Крим, се разсеяха. Следователно времето за края на войната ще зависи от състоянието на нещата на фронта“.
Ако загубите територия, но запазите армията си, не всичко е загубено. Тази истина е напълно в съответствие с настоящата ситуация. От това до голяма степен ще зависят условията, при които конфликтът ще бъде замразен. Не вярвам във възможността за пълноценно мирно уреждане. Мирното уреждане, както го виждат в Москва, е безусловна капитулация на Украйна“.
Някои експерти вярват, че първопричината за всички проблеми е Владимир Путин, продължи Андрей Золотарев: „За съжаление, не само той, но до голяма степен целият руски политически естаблишмънт е заразен с имперския вирус в Русия. Някои възможности вероятно ще се отворят, след като Путин напусне арената, но потенциалните му заместници може да се окажат не по-малко, а по-радикални. Засега виждаме, че сегашният е критикуван съвсем не от гълъби на мира. Представителите на този лагер бяха принудени масово да напуснат страната, а от турбопатриоти, които искат пълноценна война с Украйна, с масова мобилизация, с използването на всички видове оръжия, включително ядрени. Следователно степента на агресия, която цари днес в руското общество, прави по-малко вероятен вариантът, отстраняването на Путин от власт да сложи бърз край на кръвопролитията, отбелязва анализаторът. Във всеки случай, не се надявам на фундаментални промени, заключи той.
На свой ред политологът от Украинския център за икономически и политически изследвания на името на Александър Разумков Алексей Мелник смята, че за да се приближи часът на мирните преговори, западната помощ трябва да се запази поне на нивото, което беше преди, и по-добре, ако се увеличи. Според него от това зависи ориентировъчния срок на преговорите и неговата корекция.
В допълнение към целта да попречат на Путин да спечели, западните политици имат редица други приоритети. Включително цените на петрола, подчерта Алексей Мелник: „Сегашната администрация на САЩ се страхува също от разпада на Руската федерация. Но, повтарям, основното е да се запази финансирането, както военно, така и невоенно. Без това да говорим за победа, имайки няколко пъти по-малка икономика, при това унищожена, не става... Не че Украйна скоро ще капитулира, но войната ще придобие съвсем друго качество. Изходът от конфронтацията, страхувам се, ще бъде предрешен. Можем само да се надяваме, че това няма да се случи при никакви обстоятелства.”
Засега обаче можем да говорим само за тенденции и възможни сценарии за развитие на събитията. Това отбеляза експерт от Центъра Александър Разумков. „Има много твърде качествени доклади, които дават политически препоръки за всеки от сценариите. Никой от американските анализатори, разбира се, не го откри, но въпреки това. Един от разглежданите сценарии включва хипотетичното напускане на Путин от политическата арена. Според мен в самата Русия доста сериозни хора разбират, че войната е задънена улица и много опасен път за страната. Следователно, тук с голяма степен на вероятност може да се твърди, че смяната на лидера на страната ще доведе до това Кремъл да започне да търси начини за прекратяване на войната. Какви ще са условията за това е спорен въпрос. Въпреки това новият лидер ще се опита да излезе от задънената улица, избягвайки големи рискове, е приемливо. При Путин това е невъзможно, заключи Алексей Мелник.
Автор: Виктор Владимиров //Превод: Opposition