Американският в. „Уолстрийт Джърнъл“, позовавайки се на официални представители на САЩ, твърди, че Тръмп е наредил на съветниците си да се подготвят за продължителна блокада на Иран.
По време на неотдавнашни срещи президентът е решил да продължи да оказва натиск върху икономиката на Иран и износа на петрол чрез блокада на корабоплаването към и от пристанищата на Ислямската република.
Вестникът добавя, че държавният глава смята, че другите варианти, включително възобновяване на бомбардировките или оттегляне от конфликта, носят по-голям риск, отколкото поддържането на блокадата.
Тази стратегия прехвърля конфронтацията в продължителна фаза и е лоша новина за света.
Дори при евентуално намаляване на интензивността на военните действия, ситуацията със сигурността на корабоплаването в региона остава нестабилна.
САЩ планират да ограничат максимално износа на ирански петрол в Персийския залив, за да намалят приходите на Техеран. В замяна Иран, в отговор, продължава да ограничава движението на корабите в Ормузкия пролив за повечето доставки. Това се създава допълнително напрежение на световния енергиен пазар и увеличаване на несигурността.






