Годишният дипломатически доклад на Япония, публикуван по-рано тази седмица, се прицели срещу нарастващата заплаха за сигурността, представлявана от Китайската народна република (КНР) и потвърди значението на мира и стабилността в Тайванския пролив.
Дипломатическата синя книга за 2025 г., която беше представена от японския външен министър Такеши Ивая на заседание на кабинета, се фокусира върху трудната международна ситуация, включително нарастващата военна активност на КНР около Япония.
В последната си дипломатическа синя книга японското правителство също изрази сериозна загриженост относно нарастващото военно сътрудничество между Китай и Русия.
В доклада се посочва, че китайски и руски военни самолети са преминали японското въздушно пространство през 2024 г., проведени са "принудителни и сплашващи маневри" в Южнокитайско море, както и военни учения около Тайван. В него се подчертава, че мирът и стабилността в Тайванския пролив са не само гаранция за сигурността на Япония, но и ключов аспект, свързан със стабилността на международната общност.
Изявленията на външните министри на Г-7 също потвърдиха значението на мира и стабилността в Тайванския пролив и призоваха за мирно разрешаване на проблемите между двете страни на пролива, се отбелязва още в доклада. Съвместното изявление, публикувано след срещата между президента на САЩ Доналд Тръмп и японския премиер Шигеру Ишиба във Вашингтон през февруари, също засегна този проблем.
Според изявлението „двамата лидери подчертаха значението на поддържането на мира и стабилността в Тайванския пролив като незаменим елемент на сигурността и просперитета на международната общност“.
„Те насърчиха мирното разрешаване на проблемите между двете страни на пролива и се противопоставиха на всякакви опити за едностранно налагане на промени в статуквото“.
Дипломатическата синя книга на Япония обикновено записва събития от предходната година (изданието за 2025 г. записва събития от януари до декември 2024 г.), но това ново издание включва важни събития от началото на 2025 г., включително срещата на Ишиба с Тръмп през февруари.
old_beggar
13.04.2025 15:44през 1990 г. 6% от индустриалното производство беше в Китай, а през 2035 г. се очаква обемът му да нарасне до 45% - т.е. китайците ще произвеждат почти половината стоки на планетата!девизът на Си Дзинпин: „Новият световен ред под хегемонията на Китай ще се създава срещу САЩ, за сметка на Русия и върху руините на Британската империя...“