22 Юни
София 25.4 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Юпитер показа невероятни северни сияния – учените търсят обяснение (ВИДЕО)

16/05/2025 20:40
юпитер показа невероятни северни сияния ndash учените търсят обяснение видео
На Коледа през 2023 г. учените насочиха космическия телескоп Джеймс Уеб към Юпитер и уловиха едно от най-зрелищните небесни явления в Слънчевата система – ярките, бързо променящи се сияния на планетата-гигант.

Резултатите от наблюдението, публикувани на 12 май в списанието Nature Communications, хвърлят нова светлина върху това как се загрява и охлажда атмосферата на Юпитер.

„Какъв коледен подарък! Направо ме срази!“, споделя д-р Джонатан Никълс, съавтор на изследването и специалист по северни сияния в Университета на Лестър, Великобритания.

Очаквахме бавни промени – да избледняват и се усилват в рамките на 15 минути. Вместо това видяхме цялата аурорална зона да ‘искри’ и пулсира със светлина, понякога променяща се всяка секунда.

Северните сияния се образуват, когато високоенергийни заредени частици, често от слънчевия вятър, се сблъскват с газове в атмосферата на дадена планета, предизвиквайки светлинни явления. В случая на Юпитер, мощното му магнитно поле улавя частици не само от Слънцето, но и от вулканичните изригвания на спътника му Йо, и ги насочва към полюсите, където те създават сияния, стотици пъти по-ярки от северното сияние на Земята.

По време на изследването, учените анализирали инфрачервената светлина, излъчвана от три-хидрогенния катион H₃⁺ – молекула, която се образува при взаимодействието на високоенергийни електрони с водород в атмосферата. Това съединение е от решаващо значение, защото излъчва топлина и участва в охлаждането на планетарната атмосфера. Но се оказва, че H₃⁺ е много по-краткотраен, отколкото се е смятало – оцелява едва около две минути и половина, преди да бъде разрушен от същите тези бързи електрони.

Това откритие е възможно благодарение на високата чувствителност на инфрачервената камера на телескопа „Джеймс Уеб“, каквато досега не е била налична при наземни обсерватории. Но отговорите донесоха и нови въпроси.

Паралелно с наблюденията на JWST, учените използвали и космическия телескоп „Хъбъл“, за да уловят ултравиолетовата светлина от сиянията. И тук идва загадката: най-ярките инфрачервени светлини, уловени от „Джеймс Уеб“, нямат аналог в наблюденията на „Хъбъл“.

„Това наистина ни озадачи“, казва д-р Никълс. „За да се обясни комбинацията от яркости, наблюдавана и от двата телескопа, е необходима огромна концентрация на частици с много ниска енергия – нещо, което досега се смяташе за невъзможно. Все още не разбираме как това е възможно.“

За да намерят отговор, екипът ще продължи работата си с допълнителни данни от телескопа JWST, както и с помощта на космическия апарат Juno на NASA, който обикаля Юпитер от 2016 г. насам и предоставя безценна информация за вътрешната му структура и магнитосфера.

Още новини четете в категория Любопитно
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментари (1)

???? + 1.721900 BTC.GET - https://yandex.com/poll/DCTzwgNQnzCykVhgbhD581?hs=c40808033726da520112df2a4a2fa9e1& ????

vvt3zu

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

София Неделя 22.06.2025 25.4 °C
Варна Неделя 22.06.2025 26.1 °C
Бургас Неделя 22.06.2025 25.1 °C
Пловдив Неделя 22.06.2025 26 °C
Стара Загора Неделя 22.06.2025 27.4 °C
Русе Неделя 22.06.2025 27.5 °C
Благоевград Неделя 22.06.2025 23.2 °C

Дневен хороскоп