Директорите на училищата ще взимат минимум 2600 лева, става ясно от промени в Наредба № 4 за нормиране и заплащане на труда, качена за обществено обсъждане. В зависимост от степента на кариерно развитие минималната заплата за длъжността ще варира от 2596 лева до 2665 лева. Над 2400 лева става минималната заплата за заместник-директор, а ако има придобита първа степен на кариерно развитие тя ще е 2470 лева.
Учителите възпитатели, логопеди, психолог, педагогически съветник ще получават стартово по 2131 лева. Заплатата на старши учителите и старши възпитателите става 2198 лева, а на главен учители възпитател – 2283 лева.
С проекта на акт се предлага да бъдат увеличени минималните основни работни заплати на педагогическите специалисти, с не по-малко от 15%.
Увеличението на възнагражденията на педагогическите специалисти е разчетено в рамките на средствата по стандарти за дете/ученик, група/паралелка и институция, приети с Решение № 93 от 28.02.2025 г. на Министерския съвет за приемане на стандарти за делегираните от държавата дейности с натурални и стойностни показатели през 2025 г., пише pariteni.
Проектът на акт е разработен в изпълнение на приоритетите, залегнали в Програмата за управление на Република България за периода 2025 – 2029 година за актуализиране на заплатите на учителите и достигане на ниво от 125% спрямо средната работна заплата за страната. В държавния бюджет за 2025 г. са разчетени средства в размер на 499 млн. лв. за повишаване възнагражденията на педагогическите специалисти и достигането им на ниво от 125% от средната брутна работна заплата за страната.
С приемането на Наредбата ще бъдат увеличени работните заплати на 90 850 педагогически специалисти, в т.ч. 4064 директори и 2275 заместник-директори от 4064 общински и държавни институции в системата на предучилищното и училищното образование.
Новите минимални размери на основните месечни работни заплати на педагогическите специалисти са съобразени с постигнатите договорености с подписания на 31.03.2025 г. Анекс към Колективния трудов договор за системата на предучилищното и училищното образование.
Апелирам висшите училища да завишават изискванията си към студентите, защото доброто висше образование е трудното. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет във Варна. Това е поредната му среща по места с преподавателите от държавните висши училища.
"Държавата ще подкрепя всяка инициатива, която е насочена към повишаване на качеството и насърчаване на специалности, които подготвят експерти за приоритетните за страната ни сектори“, каза министър Вълчев. По думите му една от важните мерки, насочени към повишаване на изискванията в икономическите висши училища, е увеличаването на приема с математика за кандидат-студентите. "Вероятно в краткосрочен план това ще доведе до трудности за университетите, но ние сме готови да ги подкрепим допълнително“, посочи министърът. Той изрази увереност, че това е стъпка, която ще направи студентите от това направление още по-конкурентни на пазара на труда.
По думите му сериозен потенциал за привличане на повече чуждестранни студенти имат и икономическите и техническите висши училища в страната. "Ще подкрепяме усилията ви да бъдете по-разпознаваеми на световния пазар на висше образование и заедно ще променим програмата на МОН за популяризиране на висшите ни училища зад граница“, каза още министър Вълчев.
Тенденциите във висшето образование са положителни не само заради увеличаването на броя на чуждестранните студенти, подчерта Красимир Вълчев. Той отбеляза, че се увеличава научната дейност на университетите, броят на публикациите на преподавателите, международната дейност. Министърът акцентира, че все повече млади хора избират академичната кариера, което повишава конкуренцията и качеството.