Започва сериозно преструктуриране на „БДЖ-Товарни превози“, което включва намаляване на разходите и анализ на всички тарифи за превоз на товари.
Това заяви заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на среща с президента на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров, представители на синдикалната организация и ръководствата на БДЖ и Национална компания „Железопътна инфраструктура“, съобщиха от пресцентъра на министерството, цитирано от БТА.
„Близо половината от товарите, които се превозват с железопътен транспорт в България, се обслужват от „БДЖ-Товарни превози“, а останалата част – от частните превозвачи на пазара.
Въпреки това обаче данните за миналата година показват, че оборотът на дружеството е 140 млн. лв., а просрочените задължения са 33 млн. лв.“, подчерта Караджов.
По думите му всеки частен субект би обявил дружество с такива финансови резултати в неплатежоспособност.
„Към момента сме ограничили всякакви външни разходи, за да избегнем натрупването на още задължения“, коментира вицепремиерът и добави, че се търсят начини за продажба на неоперативни активи на дружеството, които генерират огромни разходи.
„Възложил съм на дружеството да подготви в спешен порядък списък на неоперативните активи и да се премине към продажбата им“, посочи Караджов.
От ръководството на БДЖ съобщиха, че „БДЖ-Товарни превози“ разполагат с около 4500 вагона, а за дейността на дружеството при увеличен обем работа са необходими 2000.
Освен подвижния състав, активите с отпаднала необходимост са сгради, помещения и терени, които не се ползват по предназначение, но пораждат финансови загуби, посочиха от националния превозвач и дадоха за пример 230 апартамента на „БДЖ-Товарни превози“ в цялата страна.
Петър Бунев, председател на Синдиката на железничарите в България, посочи, че е изключително важно да се изготви оздравителна програма за „БДЖ-Пътнически превози“ и „БДЖ-Товарни превози“, включително за подсигуряване на ремонтната дейност на подвижния състав.
Вицепремиерът Гроздан Караджов подчерта, че Министерството е изпратило на Европейската комисия концепция и набор от въпроси, касаещи възлагането на пътническите жп превози в страната.
„След изчистване на всички детайли и преди обявяване на търга, ще проведем широко обсъждане, в което се надявам да се включат и синдикалните организации“, заяви още Караджов.