20 Юни
София 21.2 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Земята навлиза в огнен цикъл: нова вълна от климатични рекорди заплашва планетата

29/05/2025 09:55
земята навлиза огнен цикъл нова вълна климатични рекорди заплашва планетата
Светът е на прага на пет години с още по-високи температури, нарастващ риск от екстремни климатични бедствия и възможност за трайно надхвърляне на прага от 1,5 °C, предупреждават водещи световни метеоролози.

Пригответе се за няколко години с още по-рекордни жеги, които ще тласнат Земята към по-смъртоносни, огнени и неприятни екстремни условия, прогнозират две от водещите метеорологични агенции в света, предава БГНЕС.

Има 80% вероятност светът да счупи поредния годишен температурен рекорд през следващите пет години и е още по-вероятно светът да надхвърли отново международния температурен праг, установен преди 10 години, според петгодишната прогноза, публикувана от Световната метеорологична организация и Метеорологичната служба на Обединеното кралство.

„По-високите средни глобални температури може да звучат абстрактно, но в реалния живот това се превръща в по-голяма вероятност от екстремни метеорологични явления: по-силни урагани, по-силни валежи, суши“, посочи климатологът от Корнелския университет Натали Маховалд, която не е участвала в изчисленията, но потвърди, че те са основателни.

“Така че по-високите средни глобални температури се превръщат в повече загубени човешки животи“, добави тя.

С всеки десета част от градуса, с която се затопля светът в резултат на климатичните промени, причинени от човека, „ще преживяваме по-чести и по-екстремни явления (особено горещи вълни, но също и суши, наводнения, пожари и урагани/тайфуни, подсилени от човека)“, написа в имейл Йохан Рокстром, директор на Института за изследване на климатичните въздействия в Потсдам, Германия. Той не е участвал в проучването.

И за първи път има вероятност – макар и малка – преди края на десетилетието годишната температура в света да надхвърли целта на Парижкото споразумение за ограничаване на затоплянето до 1,5 °C и да достигне по-тревожните 2 °C от средата на 19 век, заявиха двете агенции.

Има 86% вероятност една от следващите пет години да надхвърли 1,5 °C и 70% вероятност петте години като цяло да надхвърлят този глобален праг, изчислиха те.

Прогнозите са базирани на над 200 предвиждания, използващи компютърни симулации, проведени от 10 глобални научни центъра.

Преди десет години същите екипи изчислиха, че има подобна малка вероятност – около 1% – една от следващите години да надхвърли критичната граница от 1,5 °C, а това се случи миналата година. Тази година по подобен начин в уравнението влиза покачване с 2 °C над нивата отпреди индустриализацията, което шефът на отдела за дългосрочни прогнози на британската метеорологична служба Адам Скайф и ученият Леон Хермансон нарекоха „шокиращо“.

„Никой не иска да види това, но науката ни го казва“, подчерта Хермансон. Две градуса затопляне е вторият праг, който се счита за по-малко вероятен да бъде преминат, определен от Парижкото споразумение от 2015 г.

Технически погледнато, въпреки че през 2024 г. температурата е била с 1,5 °C по-висока от прединдустриалните нива, прагът от Парижкото споразумение е за 20 години, така че той не е бил превишен. Като се вземат предвид последните 10 години и прогнозите за следващите 10 години, светът вероятно е с около 1,4 °C по-топъл от средата на 19 век, според оценката на Крис Хюит, директор на климатичните служби на Световната метеорологична организация.

„С прогнозата, че следващите пет години ще бъдат с повече от 1,5 °C по-топли от прединдустриалните нива, повече хора от всякога ще бъдат изложени на риск от тежки горещи вълни, което ще доведе до повече смъртни случаи и тежки последици за здравето, освен ако хората не бъдат по-добре защитени от ефектите на топлината. Освен това можем да очакваме по-тежки горски пожари, тъй като по-топлата атмосфера изсушава ландшафта." Това каза Ричард Бетс, ръководител на изследователския отдел за климатични въздействия в Британската метеорологична служба (Met Office) и професор в Университета в Ексетър. .

Ледът в Арктика, който ще продължи да се затопля 3,5 пъти по-бързо от останалата част на света, ще се стопи и морското равнище ще се повиши по-бързо, допълни Хюит.

Според учените, глобалните температури се повишават като на ескалатор, като временните и естествени климатични цикли Ел Ниньо действат като скокове нагоре или надолу по ескалатора. Но напоследък, след всеки скок от Ел Ниньо, който допринася за затоплянето на планетата, тя не спада много, ако изобщо спада.

„Рекордните температури веднага се превръщат в новото нормално." Това заключи  климатологът от Станфордския университет Роб Джаксън.

Още новини четете в категория Любопитно
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

София Петък 20.06.2025 21.2 °C
Варна Петък 20.06.2025 24 °C
Бургас Петък 20.06.2025 26.2 °C
Пловдив Петък 20.06.2025 27.2 °C
Стара Загора Петък 20.06.2025 28.6 °C
Русе Петък 20.06.2025 23.9 °C
Благоевград Петък 20.06.2025 20.6 °C

Дневен хороскоп