„Независимо от това, че ефективната дата предопределя сроковете, в които се изпълняват определени мерки и действия, българското правителство вече е в режим на плавно въвеждане на еврото.
Водим се от три принципа – плавно и спокойно, а не стихийно въвеждане на европейската валута, трябва да има спокойствие, предвидимост и прозрачност на процесите“, каза премиерът Росен Желязков на брифинг в Министерския съвет.
„Вторият принцип е предотвратяване на всички възможности за налагане на недобросъвестни търговски практики за спекулиране с надценки, цени и злоупотреба с доверието на българските граждани, потребители на стоки и услуги, както и тези, които се регулират“, добави той.
„Това е повод за гордост на българското общество – общество, което от края на 90-те години пое по един мечтан за поколение българи път да бъде част от съюза на свободните и развити европейски държави. Мина през много трудности – финансова, банкова, дългова криза, политически кризи, COVID криза, енергийни кризи, но българите неотклонно, търпеливо, с много труд, усърдие и много лишения успя да извоюва това, което други не успяха“, отбеляза Желязков.
Премиерът каза още, че днес правителството е приело решение за създаване на механизъм за координация на всички дейности по предотвратяването на практики, които могат да компрометират доверието в еврото.
„Беше приет и проект на меморандум с всички доставчици на стоки и услуги в партньорство с вериги, асоциации, браншови организации, работодатели и синдикати.
Ще направим така, че процесът да бъде плавен, обоснован и да се видят всички потенциални ползи.
Ползите за разлика от краткосрочните опасения ще бъдат такива, каквито се наблюдават във всички страни, приели еврото – стимулиране на икономиката, търговията, инвестициите туризма, ръст в икономиката и най-вече увеличаването на доходите и покупателната способност“, увери Росен Желязков.
Министърът на финансите Теменужка Петкова заяви, че с членството си в еврозоната България влиза в нова орбита на икономически растеж и финансова стабилност и по думтие ѝ, предстоят добри дни.
„Готвим се отдавна за този процес. Предстоят няколко важи стъпки, в рамките на юни ще се състои заседание на еврогрупата, след това ECOFIN, в който ще се разгледат конвергентните доклади.
След това ще има заседание на Европейския съвет.
През юли предстои Европейският парламент да приеме решение за приемането на България в еврозоната, отново провеждане на заседание на еврогрупата и съвет ECOFIN на 8 юли, с който процесът ще бъде окончателно финализиран и ще бъде прието решение, съгласно което България ще приеме еврото от 1 януари 2026 г.“, каза тя.
Той ще продължи до 31 декември 2026 г.
Министерството на финансите е публикувало на сайта си указания към българските общини и областните управители, за въвеждане на еврото.
Налице са и указания към бизнеса, свързани с финансовите отчети.
„Предстои сериозна информационна кампания. НАП, КЗП и КЗК вече осъществяват контрол, свързан с цените на стоките и услугите още преди започването на периода с двойното обозначаване“, заяви финансовият министър.
Снимка: Булфото
Междувременно управителят на БНБ Димитър Радев съобщи, че България е напълно подготвена за влизане в еврозоната – "изпълнява всички критерии трайно и без отклонения, а необходимата техническа и логистична база вече е изградена".
„Първата и най-непосредствената е до окончателното решение за присъединяването на България към еврозоната на 8 юли - това е политически, но и административен процес, в който ние оставаме силно ангажирани.
Втората група от задачи е да приведем в режим еврозона изградената вече техническа и логистична инфраструктура – информационни, платежни системи, счетоводство, статистика.
Отсичане на необходимо количество евромонети и доставка на евробанкноти.
Третата група задачи е да подпомагаме активно правителството в информационната и разяснителната кампания“, каза Димитър Радев.