За пореден месец България е вносител на ток и пазарният принцип показва, че колкото е по-голям дефицитът на ток, толкова по-големи ще бъдат увеличенията на цената му.
По думите му дефицитът на ток в момента е временен, но през зимните месеци може да стане изключително сериозен, когато поради липса на регулиращи мощности, компенсиращи системата прогнозите са, че в България ще има липса над 1500 мегавата в екстремни зимни условия.
"Това е резултат до голяма степен от сбърканата българска енергийна политика, която се подаде на развитието на зелени мощности. Това деформира товаровия график, като го разпределя неравномерно през деня, тъй като зелените мощности, които имат евтина енергия, смачкват икономически въглищните централи“, каза Хиновски.
Енергийният експерт посочи някои възможни решения в стратегията за развитие, което да позволи българката енергетика да се развива плавно и безпроблемно. Едно от решенията е паралелно с развитието на възобновяеми мощности да се изграждат и компенсиращи мощности – батерии, или инвестиции в ПАВЕЦ. В България трябва да се направи план за изграждане на малки модулни реактори – един от най-модерните компенсатори на мощности в енергийната система.
Възможно решение за компенсиране на дефицита е според Хиновски е модернизирането на 1 или 2 блока в "Марица Изток“ в газови централи, тъй като енергията е по-евтина и разходите за гориво ще бъдат по-малко.
"Другата посока, в която България прави опити, е изграждането на нови Помпено-акумулиращи водноелектрически централи, за които България има условия. И третият вариант е повишаване на взаимната свързаност с останалите енергийни системи около нас", посочи Иван Хиновски.