Тази технология позволява не само да се доставят лекарствата директно в тумора, но и да се използват тези миниатюрни структури за фототермична терапия.
Изследването, ръководено от проф. Анди Тей от Катедрата по биомедицинско инженерство и Института за здравни иновации на университета, установява, че триъгълните наночастици са много ефективни в доставянето на лекарства при терапиите и унищожаването на раковите клетки с помощта на топлина.
За да е успешна терапията, е важно те да достигнат целта, което зависи от тяхната форма, размер и повърхностни свойства.
Методите за намиране на оптимален дизайн на частиците често са сложни и трудоемки.
Използвайки маркиране на ДНК, учените са успели да тестват множество варианти на наночастици едновременно, за да определят кои са най-ефективни.
Триъгълните наночастици са показали висока ефикасност както в лабораторни условия, така и в тестове с животни, демонстрирайки висока клетъчна пропускливост и силно нагряване.
Разработката на сингапурските учени отваря пътя към създаването на персонализирани методи за лечение, които отчитат характеристиките на конкретния пациент.
Освен в онкологията технологията може да се използва за доставяне на РНК лекарства и лечение на специфични заболявания.
Проф. Тей отбелязва, че методът помага за решаването на един от ключовите проблеми на нанотерапията – неравномерното доставяне на лекарства до различни органи.
Оптимизирането на формата и свойствата на наночастиците ще направи лечението на рака по-безопасно и по-ефективно.
Източвик: Zdrave.to