Анализ на Deutsche Welle: Кремъл е изненадан от комбинацията от удари на Тръмп, които подкопават самочувствието на руския президент и застрашават стабилността на руската икономика.
Суровият петрол Брент премина границата от 66 долара за барел, а американският достигна 61,5 долара. Анализаторите свързват рекордния ръст с новите санкции на САЩ срещу „Роснефт“ и „Лукойл“, докато Вашингтон заплашва и Индия с вторични мерки.
След безплодните разговори в Брюксел, лидерите на „коалицията на желаещите“ се срещат в Лондон, за да обсъдят нови мерки за натиск върху Русия. Британският премиер Киър Стармър призова Европа да действа решително, следвайки примера на американските санкции.
Според източници в Белия дом, американският президент е променил позицията си, след като осъзнал, че Владимир Путин не възнамерява да сложи край на войната в Украйна. Само дни след телефонен разговор Тръмп отмени срещата в Будапеща и въведе тежки санкции срещу Москва.
Руският президент предупреди, че новите санкции срещу петролния сектор могат да доведат до рязък скок на цените на горивата в САЩ и постави под въпрос мотивите на съветниците около Доналд Тръмп.
От „Демократична България“ настояват рафинерията за нефт в Бургас да премине под управлението на чужд, западен изпълнител, за да се ограничи руското влияние върху енергийния сектор.