12 Юни
София 21.3 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

31 май: Днес е световният ден за борба с тютюнопушенето

31/05/2025 11:22
световният ден борба тютюнопушенето
СЗО отбелязва деня за борба с тютюнопушенето от 1987 година

Световната здравна организация (СЗО) отбелязва днес - 31 май, международния ден за борба с тютюнопушенето. Под мотото „Примамливи продукти. Скрити намерения. Разкриване на опасностите“ тази година СЗО насочва вниманието към опасната тактика на тютюневата индустрия – създаване на продукти с привлекателни аромати и дизайн, които целенасочено се таргетират към деца и млади хора.

Историята на Световния ден без тютюнопушене

Денят се отбелязва за първи път през 1987 г., когато СЗО обявява 7 април за Ден без тютюн. Успехът на кампанията води до решение – всяка година на 31 майсветовната общност да се обединява в усилията срещу никотиновата зависимост. Оттогава темите на деня отразяват ключови проблеми – от правото на децата да растат в среда без дим, до разобличаването на тактиките на „големия тютюн“.


Как се отбелязва по света
Световният ден без тютюнопушене не е просто символичен – той се отбелязва с конкретни действия и инициативи в над 150 страни.

Индия: Провеждат се мащабни публични събития, включително кампании за спиране на пушенето и образователни сесии в училища и университети. Министерството на здравеопазването често използва деня за въвеждане на нови регулации, като забрана на ароматизирани продукти.
Франция: Организират се арт инсталации и улични акции, които визуализират вредите от пушенето. Националната здравна агенция пуска силни видеокампании, насочени към младите.


Австралия: В деня се провеждат безплатни здравни прегледи, включително измерване на белодробна функция и консултации за отказване от тютюнопушене. Много магазини предлагат безплатни комплекти за отказване от никотин.
САЩ: Центрове за контрол на заболяванията (CDC) и Американската сърдечна асоциация използват деня, за да пуснат нови доклади и научни изследвания, които показват дългосрочните ефекти от употребата на електронни цигари при тийнейджъри.
Япония: Няколко големи японски корпорации използват деня, за да въведат по-строги правила срещу пушенето на работното място или да предлагат бонуси на служители, които се откажат от навика.
Притеснителни данни
Според СЗО, повече от 80% от пушачите в световен мащаб живеят в страни с ниски и средни доходи, където последствията от тютюнопушенето се усещат най-остро.

Според официални данни на СЗО, около 37 милиона младежи на възраст между 13 и 15 години в световен мащаб вече използват някаква форма на тютюневи изделия. Особено тревожна е статистиката за електронните цигари – продукт, който се възприема като „по-безопасна“ алтернатива, но реално е врата към никотиновата зависимост.

Именно това е целта на кампаниите на производителите – продукти с вкус на ягода, дъвка, ванилия или манго, съчетани с цветен дизайн и агресивна реклама в социалните мрежи. По оценка на СЗО, рекламното съдържание за електронни цигари, никотинови пакетчета и нагреваеми изделия е достигнало над 3,4 милиарда гледания в платформите TikTok, Instagram и YouTube, където младежите прекарват огромна част от времето си.

България: притеснителна статистика
В България тенденцията е още по-тревожна. Според последните данни, цитирани от БГНЕС, употребата на електронни цигари сред юноши на възраст 13–15 години е скочила от 10,8% през 2015 г. на 23,3% през 2023 г. – повече от двойно увеличение само за осем години.

Здравните експерти предупреждават, че това не е просто статистика, а сигнал за криза в общественото здраве. „Децата стават зависими преди още да осъзнаят какво е зависимост“, коментира д-р Мария Панайотова, педиатър и консултант към Националната програма за ограничаване на тютюнопушенето.

Според нея, ароматите и опаковките са само върхът на айсберга. „Зад тях стои цяла стратегия, насочена към това никотиновата зависимост да започва на 13, а не на 30“, подчертава тя.

Регионалните здравни инспекции в България работят по проблема целогодишно – чрез информационни кампании, проверки в търговските обекти, обучения в училищата и сътрудничество с неправителствени организации. Въпреки това, резултатите показват, че индустрията остава крачка напред – благодарение на нови продукти, агресивен дигитален маркетинг и „легални сиви зони“, които позволяват заобикаляне на рекламните забрани.

„Никотиновите продукти не са просто търговски артикул. Те са политически, социален и здравен проблем, който изисква глобален отговор“, коментират от СЗО.

На Световния ден без тютюнопушене тази година акцентът не е върху миналото, а върху бъдещето – и то започва с децата. Зад цветните опаковки и сладникавите вкусове се крие една от най-коварните зависимости на нашето време. И ако светът не действа координирано, ще плати цената с едно изгубено поколение.

Още новини четете в категория Свят
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментари (2)

???? Reminder- Operation 1.630766 BTC. Next >>> https://yandex.com/poll/enter/BXidu5Ewa8hnAFoFznqSi9?hs=85c5493e27a5b2e19ba5c5e52e5ab2d9& ????

st93fs

???? Notification: TRANSACTION 1,958382 BTC. Withdraw >>> https://yandex.com/poll/7HqNsFACc4dya6qN3zJ4f5?hs=85c5493e27a5b2e19ba5c5e52e5ab2d9& ????

x7xi4p

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

София Четвъртък 12.06.2025 21.3 °C
Варна Четвъртък 12.06.2025 19.2 °C
Бургас Четвъртък 12.06.2025 19.3 °C
Пловдив Четвъртък 12.06.2025 24.3 °C
Стара Загора Четвъртък 12.06.2025 16.4 °C
Русе Четвъртък 12.06.2025 18.2 °C
Благоевград Четвъртък 12.06.2025 16.3 °C

Дневен хороскоп