Ето затова ви даваме 6 причини, заради които да не сдържате сълзите си отвреме-навреме.
Това го знае всяко хлапе, въпросът е защо ни действа така релаксиращо? Още през 2014 г. психолозите отговориха подробно на въпроса ни - защото активира парасимпатиковата нервна система, която ни помага да се отпуснем.
Понякога се чудим какво ни става и защо сме така разтревожени. Често откриваме причината, именно докато роним крокодилски сълзи. Проучвания от 2016 г. доказват, че е вид поведенческа реакция, която се свързва с желанието или липсата на привързаност.Това означава и че е в състояние да подтикне околните да се втурнат да ни утешават. А щом получим така желаната топла прегръдка, поне малко ни олеква.
И този факт е научно доказан. Дадем ли воля на сълзите, тялото ни автоматично започва да произвежда окситоцин и ендорфини. А ефектът от тези хормони на щастието, както всички знаем, винаги е положителен. В това число и по отношение на болката.
Големите умове още работят по въпроса, но въпреки това се кълнат, че плачът сваля напрежението. Обясняват го с теорията, че сълзите съдържат хормони на стреса, които напускат тялото ни заедно с тях и така разпускаме. Има нещо такова.
Сълзите съдържат ензима лизозим, който буквално пречиства очите ни. А изследвания от 2011 г. са доказали, че намалява и риска от заболявания, причинени от някои видове бактерии.