През 2025 г. страната ни е получила няколко стотин милиона лева, като компенсационни суми за военната помощ за Украйна. Тези средства са използвани за модернизация на въоръжените сили. Използвали сме тези средства към бюджета на МО за тези проекти. Това заяви в ефира на БНТ бившият министър на отбраната Атанас Запрянов.
"Дадохме на Украйна доста от това, което можехме да дадем", категоричен бе той. "Става въпрос за решение на НС от 2022 г., според което на МО се позволява да даде военно-техническа помощ на Украйна имущества, които са излишни или негодни", допълни Атанас Запрянов.
Атанас апрянов коментира и договорите в Министерство на отбраната с фалшиви гаранции, за които преди дни съобщи настоящият министър Димитър Стоянов.
"Това е една констатация, която направихме при един от договорите - банковата гаранция не е действителна. Договорът е за строителство, оказа се че има още няколко договора. Сезирали сме ДАНС, Военна прокуратура и национална прокуратура. Провели сме срещи с банките. Коригирали сме проверките", каза Атанас Запрянов.
По думите му става въпрос за 16 договора за 16 млн. лв. "Някои фирми са оправили банковите гаранции, но все още има проблемни договори. Това е незаконна дейност на фирмите, които са сключвали договори. Не са участвали служители на Министерство на отбраната", уточни той.
От изказването му стана ясно, че някои от договорите са изпълнени, независимо че банковите гаранции не са били действителни. Става въпрос за проекти основно в "Граф Игнатиево".







питам
12.06.2026 17:45Тоя предател кога ще бъде осъден???