28 Юни
София 31.1 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Д-р Ненков: Министерството на здравеопазването най-сетне прояви контрол

14/06/2026 19:00
ненков министерството здравеопазването сетне прояви контрол
Бившият министър на здравеопазването Мирослав Ненков коментира в ефира на Нова телевизия състоянието на здравната система и управлението на държавните болници.

По думите му Министерството на здравеопазването най-накрая е предприело по-активни действия за проследяване на процесите в подчинените му лечебни заведения чрез свои представители в управителните органи. Ненков изрази надежда, че настоящият министър Катя Ивкова ще разполага с необходимата политическа подкрепа, за да въведе по-голям ред в системата.

Коментарът му идва след като здравният министър публикува данни, според които ръководители на държавни болници с натрупани значителни задължения са получавали възнаграждения, надвишаващи тези на министър-председателя и президента.

Според Ненков съществуват лечебни заведения, които работят по по-нископлатени клинични пътеки и въпреки това не трупат дългове. В същото време има и болници с по-високи приходи, които също успяват да поддържат стабилно финансово състояние. Той подчерта, че добрите примери сред държавните болници са по-скоро изключение.

Бившият министър коментира и оставката на управителя на Национална здравноосигурителна каса. Според него ръководителят на институцията трябва да бъде преди всичко експерт, а не политическа фигура. Ненков изрази съмнение, че оставката е подадена изцяло по собствено желание и отбеляза, че подобна промяна сама по себе си не представлява реформа.

По отношение на оценяването на медицинската дейност той посочи, че измерването на качеството в здравеопазването е изключително трудно. Според него пациентската удовлетвореност не винаги е надежден критерий за оценка на професионалната работа на лекарите.

Ненков разказа и случай от времето на първия си мандат в Министерството на здравеопазването. По негови думи малка общинска болница е била принудена да прекрати работа заради сериозни финансови проблеми. След намеса на държавата е било осигурено финансиране, което е позволило лечебното заведение да възобнови дейността си. Той използва примера като илюстрация на системните проблеми във финансирането и управлението на здравния сектор.

Още новини четете в категория Новини
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментари (2)

???? Hi, FUСК ME RIGHT NOW ???? graph.org/The-Best-AI-Sex-Girlfriend-05-11?hs=f6fb731a7aa8bccc8dcd6a624fa363fc& ????

hz06ai

киронакирия

Как, бе доктор Менков във ВМАто вземате х 3 заплати в едно работно време, по щат, от клинични пътеки и от ДКЦ. И що си траете тогава? И що хем цица от държавата като ведомствена болница, хем на калпак и от касата по двете направления докато в другите болници от пътеките им приспадат заплатата за щата и остава каквото остане. То не че е свет и това ама пък и вашто насита няма. Пък и сичките ви шефове пенсионери - и пенсия и заплата х3, а и избор на екип башка. Чиновниците са лесни - махат им добавката за бордове, нали това им е работа да контролират, не да комулират, смъкват им заплатите и са готови вий за другото кажете. Ама надали

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

София Неделя 28.06.2026 31.1 °C
Варна Неделя 28.06.2026 31 °C
Бургас Неделя 28.06.2026 28.1 °C
Пловдив Неделя 28.06.2026 32.4 °C
Стара Загора Неделя 28.06.2026 29.8 °C
Русе Неделя 28.06.2026 33.6 °C
Благоевград Неделя 28.06.2026 31.6 °C

Дневен хороскоп