Снимка: MEDIAMALL.info Коалиция "Демократична България" ще оспори в Конституционния съд квотното разпределение на местата в новия състав на Централната избирателна комисия (ЦИК), съобщиха от формацията.
Заявка за това се чу и по време на консултациите с президентът Илияна Йотова по-рано днес. Държавният глава отказа да промени квотите на партиите и коалициите и ДБ започват събиране на подписи за това. Възможно е подкрепа да дойде от "Възраждане", които също оспориха математическия модел, по който бяха разпределени местата.
Използването на вече установената от ЦИК методика би дала на ПП-ДБ (коалиционният формат, явил се на изборите за 52-ото Народно събрание) да получат 3 квоти в бъдещата комисия. В новия указ на президента обаче се посочва методика, която би дала на коалицията 2 квоти. От ПП-ДБ са ощетени с една квота в разпределението на местата за сметка на ДПС.
В резултат на това политическата формация ще търси подписи за сезиране на Конституционния съд. Като знак на несъгласие, ПП-ДБ не излъчи зам.-председател на ЦИК.
Изборната комисия се състои от 15 членове, включително председател, заместник-председатели и секретар, които се предлагат от парламентарно представените партии и коалиции. При назначаването на членовете на изборната комисия се запазва съотношението между парламентарно представените партии и коалиции, като се използва методът на най-големия остатък. Партиите и коалициите с равни остатъци попълват незаетите места, като се започва от най-малката парламентарно представена партия или коалиция. Представителите на една партия или коалиция не могат да имат мнозинство в комисията, според Изборния кодекс.
Централната избирателна комисия се назначава с указ на президента.
Указът, който президентът Йотова издаде на 29 май, предвижда следното разпределение на квотите на парламентарните групи в ЦИК:
"Прогресивна България" - 7 места;
ГЕРБ-СДС - 3 места;
"Продължаваме промяната - Демократична България" - 2 места;
ДПС - 2 места;
"Възраждане" - 1 място.
Недоволството от страна на ПП-ДБ се състои в това, че те имат 16 депутати повече от ДПС, които са с 21 народни представители. ГЕРБ-СДС имат 2 депутати повече от ПП-ДБ. Въпреки това обаче сметките при настоящото разпределение от екипа на Йотова излизат 3-2-2.






