Германският DAX се повиши с 0,1% до 18 201,03, а CAC 40 в Париж падна с 0,2% до 8 164,36. В Лондон FTSE 100 се покачи с 0,7% до 7936,38 пункта.
По време на азиатската търговия, японският Nikkei 225 надхвърли 41 000 за първи път рано в петък, но след това се понижи, затваряйки с 0,2% по-ниско до 40 888,43.
Китайските компании за имоти и технологии натежаха на пазарите в Шанхай и Хонконг.
Hang Seng в Хонконг падна с 2,2% до 16 499,47, а Shanghai Composite потъна с 1% до 3 048,03.
В Австралия S&P/ASX 200 загуби 0,2% до 7770,60. Индийският Sensex се покачи с 0,3% до 72 881,70.
В четвъртък S&P 500 се повиши с 0,3% до 5 241,53, поставяйки исторически връх за трети пореден ден. Три от всеки четири акции в индекса спечелиха позиции.
Dow Jones Industrial Average се повиши с 0,7% до 39 781,37 пункта, а Nasdaq Composite се покачи с 0,2% до 16 401,84 пункта. И двата индекса са добавени към записите, поставени ден по-рано.
Micron скочи с 14,1% и поведе производителите на чипове нагоре, след като отчете много по-добри резултати за последното си тримесечие от очакваното. Той също така даде прогноза за печалбата през текущото тримесечие. Която надхвърли прогнозите на анализаторите, тъй като се облагодетелства от стремителното развитие на изкуствения интелект.
Производителят на чипове Broadcom се изкачи с 5,6% и беше още по-силна сила, тласкаща S&P 500 нагоре поради по-големия си размер. Той проведе презентация за инвеститори ден по-рано относно възможностите си в AI. Общата лудост около AI технологията на Уолстрийт изпрати някои акции до шеметни висоти.
Те помогнаха повече от компенсиране на спада от 4,1% за Apple. След като Министерството на правосъдието обяви мащабно антитръстово дело срещу производителя на iPhone. Той обвини технологичния гигант в създаване на незаконен монопол в смартфоните, който изолира конкурентите и задушава иновациите.
Accenture беше друга тежест на пазара след спад от 9,3%. Компанията за консултантски и професионални услуги отчете по-висока печалба за последното тримесечие от очакваното от анализаторите. Но прогнозата му за печалба през тази пълна фискална година не отговаря на прогнозите.
Доходността на държавните облигации беше предимно стабилна ден след като Федералният резерв заяви, че все още очаква да направи намаления на лихвените проценти тази година. Това помогна да се успокоят някои притеснения на Уолстрийт, че ще оттегли някои съкращения след някои по-горещи от очакваното доклади за инфлацията.
Някои доклади от четвъртък сутринта предполагат, че икономиката на САЩ се справя по-добре от очакваното. Дори при факта на високи лихвени проценти. По-малко американски работници са подали документи за обезщетения за безработица миналата седмица, още един сигнал за забележително устойчив пазар на труда.
Измерването на производствената активност в средноатлантическия регион неочаквано нарасна. Докато предварителният поглед върху производството в цялата страна също беше по-добър от очакваното.
Следващата голяма актуализация на инфлацията се очаква следващата седмица, когато САЩ ще отчете данни за личното потребление и разходи за февруари. Това е предпочитаната от Фед мярка за инфлация. Като цяло инфлацията се понижи с няколко показателя след пика си в средата на 2022 г. Въпреки че напредъкът спря през първите два месеца на тази година.
Швейцарската национална банка заяви, че намалява основния си лихвен процент. Изненадващ ход, който прави Швейцария първият голям финансов център, който обяви намаление през последните месеци. Централната банка на Англия запази основния си лихвен процент непроменен на 16-годишен връх и избегна сигнализиране кога може да започне да намалява, въпреки че инфлацията спадна рязко.
По време на друга търговия в началото на петък, еталонният суров петрол в САЩ поскъпна с 4 цента до 81,11 долара за барел в електронната търговия на Нюйоркската стокова борса. Суровият петрол Brent, международният стандарт, остана без промяна при 85,24 долара за барел.
Щатският долар падна до 151,52 японски йени от 151,65 йени. Еврото падна до 1,0821 долара от 1,0861 долара.
Превод и редакция: Mediamall