11 Декември
София 4.4 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Как регулаторната битка на Европа с Apple може да сигнализира какво предстои за американските потребители

22/03/2024 14:21
регулаторната битка европа apple сигнализира предстои американските потребители
Вероятно ще отнеме години, преди мащабното антитръстово дело на правителството на САЩ срещу Apple да бъде решено. Проблемите на производителя на iPhone с европейските регулатори предлагат поглед към това какви промени могат да видят американските клиенти в бъдеще

Делото в САЩ има за цел да попречи на Apple да подкопава технологии. Които се конкурират със собствените му приложения в области като стрийминг, съобщения и цифрови плащания. Министерството на правосъдието също така иска да попречи на технологичния гигант да вгражда език в своите договори. С разработчици, производители на аксесоари и потребители, който му позволява да получи или запази монопол.

САЩ съди Apple за смазване на конкуренцията

Това са подобни на теми, по които Европейската комисия, изпълнителният орган на блока и най-добрият антитръстов орган, и Apple спорят от години.

Антитръстовите наблюдатели на ЕС започнаха множество антитръстови дела, обвиняващи Apple в нарушаване на законите за конкуренцията на 27-членния блок. Като същевременно налагат строги дигитални правила, насочени към спиране на технологичните компании да завладеят дигиталните пазари.

Усилията на Брюксел скоро ще започнат да оказват влияние върху начина, по който компанията прави бизнес. Както и опита на потребителите на iPhone в Европа. Също така промените могат да сигнализират какво предстои за потребителите на Apple в САЩ - поне ако Министерството на правосъдието има своето.

ПОТОЧНО ПРЕДАВАНЕ НА МУЗИКА

Потребителите на стрийминг на музика обикновено не са били в състояние да плащат за своите абонаменти за Spotify директно през своите iPhone приложения. Те дори не можеха да бъдат информирани по имейл за цени на абонаменти, промоции и оферти. От Spotify или други услуги за стрийминг на музика. Това е така, защото Apple поставя строги ограничения върху приложенията, които се конкурират със собствената му услуга Apple Music.

Но когато Spotify се оплака на Европейския съюз , антитръстовите регулатори започнаха дългогодишно разследване. Което доведе до заповед на Apple да спре подобно поведение. И дойде с огромна глоба от 1,8 милиарда евро (2 милиарда долара), целяща да възпре компанията да го направи отново.

Маргрете Вестагер, ръководител на отдела за конкуренцията на Европейската комисия, каза, че практиките на Apple са „незаконни“. И „засягат милиони европейски потребители, които не могат да направят свободен избор къде, как и на каква цена да купуват абонаменти за стрийминг на музика“.

ПЛАЩАНИЯ

Apple се опита да разреши втори антитръстов случай в ЕС. Като предложи да позволи на трети страни мобилни портфейли и доставчици на платежни услуги да имат достъп до функцията за плащане чрез докосване в своята операционна система iOS.

Apple предложи концесията на Европейската комисия, изпълнителната власт на блока и най-висшият антитръстов орган. След като обвини компанията през 2022 г. , че злоупотребява с господстващото си положение, като ограничава достъпа до своята технология за мобилни плащания.

Комисията проучваше дали правилата на Apple Pay изискват онлайн магазините да го направят предпочитана или опция по подразбиране, което на практика изключва конкурентните платежни системи. Той също така разследва опасенията, че ограничава достъпа на конкурентни системи за плащане до функцията за безконтактно плащане на iPhone.

Комисията все още обмисля офертата. Той търси обратна връзка от „заинтересованите страни“ относно предложенията, преди да вземе решение по случая.

МАГАЗИНИ ЗА ПРИЛОЖЕНИЯ

Apple отдавна поддържа, че може да има само един пазар за приложения – собствен – на iPhone и други iOS устройства. Но набор от нови регулации на ЕС, които наскоро влязоха в сила. Принудиха компанията да отвори така наречената си „оградена градина“ и да позволи на магазините за приложения на трети страни да се конкурират.

Законът за цифровите пазари на ЕС е широк сборник с правила. Насочен е към големите технологични компании „пазачи“ с набор от неща, които трябва и не трябва да спазват. Една от целите му е да разбие затворени технологични екосистеми, които заключват потребителите в продуктите или услугите на една компания.

Съгласно DMA технологичните компании няма да могат да спрат потребителите да се свързват с бизнеси извън техните платформи. Така Apple беше принудена да позволи на хората в Европа да изтеглят приложения за iPhone от магазини. Които не се управляват от американския технологичен гигант – ход, на който дълго време се съпротивляваше.

В знак на това нежелание регулаторите на ЕС заявиха, че искат да разпитат Apple относно обвиненията, че е блокирала компанията за видеоигри Epic Games да създаде свой собствен магазин за приложения. Но Apple по-късно обърна курса и разчисти пътя на производителя на Fortnite Epic да създаде своя конкурентен магазин за приложения.

Превод и редакция: Mediamall

Източник: apnews.com
Още новини четете в категория Бизнес
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

София Сряда 11.12.2024 4.4 °C
Варна Сряда 11.12.2024 3.1 °C
Бургас Сряда 11.12.2024 5.1 °C
Пловдив Сряда 11.12.2024 6 °C
Стара Загора Сряда 11.12.2024 5.3 °C
Русе Сряда 11.12.2024 5.4 °C
Благоевград Сряда 11.12.2024 -3.8 °C

Дневен хороскоп