Снимка: MEDIAMALL Проектът за държавен бюджет за 2026 г. е пример за двойни стандарти и политическо лицемерие. Това заяви на брифинг в парламента депутатът от ГЕРБ Теменужка Петкова.
Тя посочи, че предложеният финансов план запазва почти същите приходи като проекта на кабинета „Желязков“, но предвижда значително по-високи разходи и по-голям дефицит.
Според Петкова разходите са увеличени с около 2,75 млрд. евро, а заложеният дефицит достига 5,7% от БВП, което е чувствително над параметрите, предложени от предходното управление.
„Има доста сериозна разлика между това, което говореха преди няколко дни и това, което днес виждаме като закон за бюджета за 2026 г.“, заяви тя.
Бившият финансов министър обърна внимание и на предвидения нов държавен дълг, като според нея реалният лимит е значително по-висок от публично обявявания от управляващите.
Тя критикува и намеренията за увеличение на осигурителната тежест и на цените на винетките, определяйки ги като противоречащи на предишните позиции на сегашното управление.
„Цялата тази мантра, която се насаждаше през последната една година за това, че този бюджет, който ние предлагаме, е бюджет на грабежа, бюджет на кражбите, виждаме как се разбива“, коментира Петкова.
Тя припомни и критики на Румен Радев към предишни бюджетни предложения и постави въпроса дали сега премиерът ще поеме политическа отговорност за внесения от неговия кабинет проект.
Какво още каза от ГЕРБ, гледайте във видеото:
Стефани Василева, MEDIAMALL
???? Transfer 236,538 $. GET - graph.org/BALANCE-3682444-USD-04-21-2?hs=cb8bdf91a19c6242022d5035251a652c& ????
26.06.2026 17:38e2fgu1