Витамин D, който хората понякога наричат “слънчевия витамин”, е необходим за поддържане на здрави кости. Той също така благоприятства доброто състояние на имунната и сърдечносъдовата система, както и ендокринната функция, пише на сайта medicalnewstoday.com.
Изследванията показват, че недостатъчният витамин D в организма може да компрометира имунната система, да повиши риска от хипертония и да повлияе отрицателно върху секрецията на инсулин при хора с диабет тип 2.
Новите изследвания се фокусират върху потенциалната връзка между този витамин и здравето на мозъка. Например неотдавнашно проучване съобщава за потвърждение на идеята, че може да има връзка между дефицита на витамин D и по-високия риск от развитие на шизофрения.
Изследователите също така са установили, че хората, които получават внезапен сърдечен арест, са по-малко склонни да възстановят мозъчната си функция, ако имат ниски нива на витамин D.
Доц. д-р Томас Бърн от Института за проучване на човешкия мозък към Университета в Куинсланд в Сейнт Лусия, Австралия, ръководи новото изследване.
Д-р Бърн обяснява мотивацията за изследването, казвайки.
“Над един милиард души по света са засегнати от недостига на витамин D и има установена връзка между неговия дефицит и нарушената когнитивна функция. Връзката между тях не е добре разбрана, така че остава неясно защо дефицитът причинява проблеми“.
“Тези мрежи образуват силна, поддържаща система около някои неврони и по този начин стабилизират контактите, които тези клетки правят с други неврони”, обяснява д-р Бърн.
Въпреки че изследването не е установило този механизъм, учените смятат, че недостигът на витамин D прави периневроновите мрежи по-уязвими към разрушаващото действие на ензимите.
Те губят подкрепящите се периневронални мрежи, имат проблеми с поддържането на връзки и това в крайна сметка води до загуба на когнитивната функция.
“Нарушената мозъчна функция в хипокампуса може да допринесе за някои от симптомите на шизофренията като загуба на памет и когнитивни нарушения”.
Изследователят се надява на терапевтични резултати при болни хора след констатациите на неговия екип.