Светът успя да се отърве от пагубните последици от пандемията от COVID-19 за сметка на усилията за справяне с други заболявания.
Все още е изправен пред „кризи, включително изменението на климата, конфликти и политически сътресения, ерозия на правата на човека и атаки срещу равенството между половете, антимикробна резистентност, нарастващ дълг и икономически проблеми“.
Глобалният фонд отдели повече от пет милиарда долара през 2023 г. в битката срещу СПИН, туберкулоза и малария, болести, които убиват стотици хиляди хора всяка година и засягат още милиони. Постигнат е значителен напредък в борбата срещу маларията, с налични дози ваксини за борба с болестта. Но от трите основни целеви заболявания на фонда, това е най-засегнатото от изменението на климата.
През 2023 г. Фондът е раздал 227 милиона мрежи против комари, лекувани са 171 милиона случая на малария. Но повишаващите се температури и тежките наводнения позволяват на комарите да достигнат до региони, където преди това е било твърде студено или сухо, за да се размножават.
Маларията убива повече от 600 000 души всяка година, 95% от тях в Африка, според Световната здравна организация. Децата под петгодишна възраст представляват почти 80% от смъртните случаи в Африка.
Това се усложнява от резистентността към определени инсектициди и лечения. И за трите заболявания от приоритетните за Фонда „промените в климата представляват дълбока и бързо ескалираща заплаха“. Както твърди Сандс, „климатичните мигранти са особено уязвими“ към туберкулоза.
Източник: zdrave.to