Кортизолът обаче се повишава в часовете преди събуждане като част от подготовката на тялото за следващия ден, установява ново изследване, ръководено от екип от университета в Бристол.
В продължение на години бе прието разбирането, че събуждането води до освобождаване на по-високо количество на хормона кортизол - феномен, наречен "кортизолов пробуждащ отговор" (CAR).
Основното ограничение на проучванията, използващи CAR, е в методите – протоколите обикновено оценяват само проби, получени след събуждане, а не в периода преди това, тъй като измерванията се правят в част от слюнката.
Следователно проучванията не доказват промяна в скоростта на секрецията на кортизол през периода на събуждане.
За да разреши критичния въпрос дали скоростта на секрецията на кортизол действително се увеличава след събуждане, изследователски екип от Бристол използва автоматизирана система за вземане на проби.
Изследователите откриват, че събуждането не е довело до увеличаване на освобождаването на кортизол.
Това предполага, че всяка промяна в нивата веднага след събуждане е много по-вероятно да бъде краят на дневния ритъм на хормона, който започва да се увеличава в ранните часове сутрин и достига пик малко след обичайното време на събуждане.
"Нашето проучване разкрива изцяло нова гледна точка към връзката между повишаването на кортизола през нощта и съня и как това съотношение може да бъде нарушено при проблеми със съня, депресия и други състояния".
Учените са готови при бъдещите проучвания върху механизмите на събуждане да проследят динамичните промени в активността по оста хипоталамус-хипофиза, защото това е системата в тялото, която регулира реакцията на стрес и освобождаването на кортизол, в допълнение към съня и поведението на човека.
Източник: Zdrave.to
???? Notification; + 1.970364 bitcoin. Assure >>> https://graph.org/Message--04804-03-25?hs=b3c6491bf6a2c1fd7a597dc3f7a027c6& ????
04.04.2025 13:46nh7tzg