Иранското външно министерство извика днес турския посланик в Техеран, а турският външен министър Хакан Фидан предупреди Иран да не подкопава стабилността в Сирия, съобщи Ройтерс, като се позова на иранската държавна телевизия, предава БТА.
„Общите интереси на двете страни и чувствителността на регионалната обстановка изискват да се избягват погрешни коментари и нереални анализи, които биха могли да доведат до различия и напрежение в двустранните ни отношения,“ заяви Хейдари.
„Ако се опитвате да предизвикате безпокойство в трета страна, други страни също могат да ви обезпокоят, като подкрепят групировки в собствената ви страна,“ добави Фидан.
„Ние високо ценим нашите двустранни отношения с Турция. За съжаление, думите, които непрекъснато чуваме (от Турция) са много неконструктивни и беше необходимо Иран решително и ясно да заяви позицията си в това отношение,“ заяви Багаи. „Може би е необходимо нашите турски приятели да се замислят повече за политиката на ционисткия режим (Израел) в Сирия и региона,“ допълни той.
В отговор на иранските дипломатически действия Турското външно министерство също е извикало иранския шарже д’афер в Анкара и е заявило пред него, че въпросите на външната политика не би трябвало да бъдат използвани като инструмент във вътрешната политика, каза говорител на Турското външно министерство.
Междувременно представители на Иран наскоро обиколиха арабските държави от Персийския залив, за да ги убедят да заставят Израел да не атакува ключови цели в Иран. Опасенията от израелски атаки срещу ирански петролни и дори ядрени съоръжения нараснаха, след като на 1 октомври Иран изстреля около 180 балистични ракети по Израел.
Въпреки че някои държави от Персийския залив нормализираха отношенията си както с Иран, така и с Израел, и помогнаха за смекчаването на атаката на Иран срещу Израел през април, експертите са скептични към тяхното влияние на тази дипломатическа арена.
„Арабските държави имат много малко влияние над Израел, но те имат известно влияние над Вашингтон,“ смята Трита Парси, съосновател на вашингтонския институт за отговорно държавно управление „Куинси“. Държавите от Персийския залив също така искат да видят Хизбула отслабена.