Обиколката на Италия официално започна с тържествена церемония и почетна обиколка по улиците на Стария град в Несебър.
Емблематичната колоездачна надпревара събра участници от цял свят и даде символично начало на тазгодишното издание на състезанието.
В тазгодишното издание участват 23 отбора със 183 състезатели от 41 държави, като най-многобройна е италианската делегация – 31 колоездачи.

Кметът на Несебър Николай Димитров приветства участниците и гостите, като даде и символичния старт на състезанието по време на церемония при яхтеното пристанище.

„По традиция ние даваме старт на туристическия сезон през май и какво по-прекрасно начало от старта на 109-ата Обиколка на Италия“, заяви Димитров.
Сред официалните гости беше и Андрей Ковачев – член на ръководството на Европейския парламент, който подчерта значението на събитието.

Нулевият километър на първия етап бе даден в новата част на Несебър. Оттам състезателите поеха по 147-километрово трасе, което преминава през районите около Бургас и Созопол, като финалът на етапа ще бъде в Бургас.

Снимки: АП / БТА
Мъдьо
08.05.2026 14:56Пляс, пляс педалите! ППДБ- тата изпляскаха!