Тенис светът отново е разтърсен от напрежение около наградните фондове на турнирите от Големия шлем и възможен бойкот на „Ролан Гарос“.
Темата беше коментирана от редица водещи състезатели, а очаквано позиция зае и Новак Джокович, който говори преди старта на Мастърса в Рим.
Причината за недоволството е, че според играчите наградният фонд на „Ролан Гарос“ възлиза на около 14% от общите приходи на турнира – факт, който провокира сериозни критики от състезателите в тура.
Първа публично сигнализира за възможен бойкот световната №1 Арина Сабаленка, а зад нейната позиция застанаха и Ига Швьонтек, Елена Рибакина, Коко Гоф и други топ тенисистки.
„Играчите знаят, че винаги ще имат моята подкрепа. Идват нови поколения и се радвам, че има воля сред лидерите на нашия спорт, като Сабаленка, да излязат напред и наистина да разберат как функционира тенис политиката, да осъзнаят нюансите и какво наистина трябва да се направи – не само за собствена полза, но и за доброто на всички.
Всички сме част от един и същ спорт. Всички се опитваме да издигнем тениса на по-високо ниво, независимо дали става въпрос за играчи, турнири или управляващи органи.
За съжаление, често има конфликти на интереси, с които някои хора не искат да се сблъскат. Вярвам, че именно тук играчите имат истинска сила“, каза сърбинът.
„Тенисът, както всеки голям глобален спорт, е огромен бизнес. Не е просто. Трябва да се подходи от всички страни, с желание за сътрудничество“, посочи той.