15 Октомври
София 11.7 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Новият съюз между Египет и Турция се сблъсква с първото си голямо предизвикателство

10/09/2024 19:10
новият съюз египет турция сблъсква първото голямо предизвикателство
Нови политически сблъсъци в Либия заплашват да подкопаят усилията за възстановяване на египетско-турския съюз

Новият съюз между Египет и Турция, насочен към преодоляване на дългогодишните разногласия в Близкия изток, се сблъсква с първото си голямо предизвикателство – нарастващата политическа криза в Либия, свързана с контрола върху петролните ресурси на страната.

Отношенията между Египет и Турция се влошиха след Арабската пролет през 2011 г., когато египетският президент Абдел Фатах ал-Сиси извърши преврат срещу ислямисткия му предшественик Мохамед Морси, съюзник на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. След години на напрежение, миналата седмица Сиси и Ердоган подписаха над 30 меморандума за разбирателство, с цел увеличаване на търговията до 15 милиарда долара за следващите пет години. Това споразумение цели както да стимулира икономиките на двете държави, така и да отговори на общата загриженост за войната в Газа.

Въпреки това, анализаторите предупреждават, че новата ера на сътрудничество между Египет и Турция може да се окаже трудна за реализиране, ако двете страни не успеят да се съгласят как да се справят с политическото разделение в Либия. След падането на Муамар Кадафи през 2011 г., Либия се озова в състояние на дълбока фрагментация, като страната се раздели на две основни фракции – източна и западна, с разделени политически институции.

Турция подкрепи правителството в западната част на Либия, изпращайки оборудване и войски през 2019 г., за да предотврати падането на Триполи под атака на военачалника Халифа Хафтар. Хафтар, подкрепян от Египет, Обединените арабски емирства и Русия, контролира източната част на Либия. На срещата между Сиси и Ердоган в Анкара миналата седмица, двамата лидери се съгласиха да преодолеят различията по отношение на Либия, но практическите последствия от това обещание остават неясни.

Турция и Египет укрепиха сътрудничеството в сферата на енергетиката.

Наскоро кризата се задълбочи след уволнението на управителя на централната банка на Либия, Садик ал-Кабир, преди три седмици. След като избяга в Турция, Кабир изрази страх за живота си и твърди, че отстраняването му е политически мотивирано от правителството в Триполи, което води до конфликт относно разпределението на петролни ресурси. Централната банка, управляваща най-голямото петролно богатство в Африка и притежаваща валутни резерви от 80 милиарда долара, се оказа в центъра на политическия конфликт.

Затварянето на петролни находища и замразяването на валутните транзакции доведоха до икономическа нестабилност. Турският разузнавателен шеф Ибрахим Калин е посетил Триполи след срещата между Ердоган и Сиси, с надежда да убеди правителството в Триполи да възстанови Кабир временно или да създаде нов консенсусен борд за управление на банката.

Алиа Брахими, специалист по Близкия изток, подчертава, че конфликтите в Либия произтичат от борба между елитни семейства за контрол над икономическите ресурси, което променя стратегическите интереси на Турция. Въпреки значителните инвестиции в източната част на Либия, Турция може да не предостави безусловна военна подкрепа на правителството в Триполи.

ИЗВЪНРЕДНО! Турция поиска да се присъедини към БРИКС.

Западна Либия предостави на турските войски почти пълен имунитет чрез меморандум за разбирателство, което прави отказът от подкрепата на правителството в Триполи значителна жертва за Турция. ООН и западните посланици призоваха за разрешаване на кризата с Кабир чрез консенсус, който вероятно ще включва неговото временно връщане.

„Международната общност отново е в състояние на пълна криза по отношение на Либия, осъзнавайки, че нейните икономически проблеми могат бързо да ескалират, превръщайки страната в нов източник на нестабилност в Средиземноморието“, коментира един от наблюдателите. „Последиците за сигурността, включително миграцията и нестабилността, са от съществено значение. Но все още няма дългосрочен план за разрешаване на разделението в страната, и корумпираните финансови интереси на елита продължават да изпразват Либия.“

Източник: theguardian.com

Превод и редакция: Mediamall

Още новини четете в категория Свят
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

София Вторник 15.10.2024 11.7 °C
Варна Вторник 15.10.2024 16.1 °C
Бургас Вторник 15.10.2024 15.4 °C
Пловдив Вторник 15.10.2024 14.6 °C
Стара Загора Вторник 15.10.2024 14.2 °C
Русе Вторник 15.10.2024 14.1 °C
Благоевград Вторник 15.10.2024 11.8 °C

Дневен хороскоп