27 Юни
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Опасни фъстъци спряни на границата: 18 тона с високи нива на токсини няма да стигнат до пазара

03/05/2026 10:30
опасни фъстъци спряни границата тона високи нива токсини стигнат пазара
Българската агенция по безопасност на храните засече сериозно превишение на канцерогенни афлатоксини във внос от Египет

18 тона фъстъци с черупка от Египет няма да стигнат до пазара в България заради опасно високи нива на плесени, съобщиха от Българската агенция по безопасност на храните. 

Инспектори от Варна са установили в тях от три до пет пъти превишение на допустимите норми за афлатоксини – силно токсични и канцерогенни вещества, които се развиват в ядки и зърнени храни при неправилно съхранение.

Пробите са изследвани в Централната лаборатория за химични изпитвания и контрол в София.

Най-голямо е наднорменото количество на афлатоксин B1, който едоказано канцерогенен, съобщават още от БАБХ. Експертите предупреждават, че при продължителен прием дори на малки количества рискът от рак на черния дроб се увеличава.

Афлатоксините не се унищожават при печене или варене, което ги прави особено опасни.

Контейнерът с фъстъци е задържан на митницата. Вносителят има право да поиска контролно изследване. Ако първоначалният резултат се потвърди, той може да избира между три възможности – да върне стоката в Египет, да я унищожи или да я подложи на специална обработка извън България, за да понижи нивата на афлатоксини, уточняват от БАБХ.

Още новини четете в категория Разследване
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментари (1)

Peenutter

Несретници, толкова ли не можахте да намерите в нета снимка на фъстъци с черупка?

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

Дневен хороскоп