Народният представител от „Възраждане“ Петър Петров коментира резултатите от одита на Министерството на вътрешните работи, извършен от Сметна палата.
Той припомни, че още преди повече от година партията е поставила въпроса за натрупаните средства във Фонда за безопасност на движението пред тогавашния премиер Росен Желязков.
Според Петров тогава е било посочено, че средствата ще бъдат инвестирани в лаборатории и специализирано оборудване, но резултатите от одита показват различна картина.
„Посочва се, че само с глоби от електронни фишове са акумулирани 523 млн. лева до юни миналата година и тези пари не са изразходвани за пътна безопасност, а част са изразходвани за несвойствени дейности“, заяви той.
По думите му част от средствата са били насочени към ремонти на административни сгради и закупуване на оборудване, което няма пряка връзка с подобряване на безопасността на движението.
Петров изрази мнение, че въпреки увеличените санкции и по-високите приходи от глоби не са предприети достатъчно ефективни мерки за ограничаване на пътния травматизъм.
Той подчерта, че в одитния доклад са отправени 26 препоръки към ръководството на МВР и допълни, че от „Възраждане“ са поискали изслушване на Иван Демерджиев, за да бъде дадена повече яснота относно управлението на средствата от фонда.
Стефани Василева, MEDIAMALL