27 Юни
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Побой и страх: Жители сигнализират за нападения в района на столичния подлез „Плиска“, СДВР се намеси

23/06/2026 18:03
побой страх жители сигнализират нападения района столичния подлез bdquoплискаldquo сдвр намеси

След репортаж в сутрешния блок на NOVA, в който граждани сигнализираха за нападения в района на подлез „Плиска“ в София, Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) излезе с официална позиция. Оттам посочват, че незабавно е установен контакт с участниците в репортажа.

„Още утре ръководството на Столичната дирекция ще се срещне с тях, за да споделят наболелите проблеми и да бъде потърсено бързо и адекватно решение“, се казва в съобщението на полицията.

От СДВР допълват, че по случая ще бъде организирана и последваща среща с представители на местната власт, на която ще бъдат поканени и самите граждани.

Напрежение и сигнали за агресия в района

Повод за реакцията е и инцидент, при който двама мъже нападат с ножове пешеходци, преминаващи през подлеза. Живеещи в района твърдят, че от известно време има засилен брой сигнали за подобни случаи.

По думите им около 20 души се събират в района и създават напрежение за живущите. Събиранията ставали по всяко време на денонощието около входовете и изходите на подлеза, като понякога се стигало и до агресивни прояви и побой.

Калин, който живее в района, разказва, че е бил сред последните потърпевши.

„Прибирахме се по-късно вечерта през уикенда. Излизахме от подлеза и след нас тръгнаха някакви хора. Извадиха ножове.

Бях с моята приятелка, която много се притесни. Обърнах се, развиках се и всичко приключи без инцидент. Районът не е особено добре осветен“, разказа той.

„Кварталът прилича на гето“

Друга жителка на района описва ситуацията като нетърпима и опасна. По думите ѝ под прозорците на блоковете се стига до сбивания, а в района има бездомни и просещи хора.

Тя твърди, че проблемът продължава поне от половин година и че са подавани сигнали, включително и към районната администрация.

От своя страна от администрацията посочват, че възможностите за пряка намеса са ограничени. Опитани са мерки като премахване на пейки, с цел ограничаване на събирането на хора в района, но ефектът е бил временен.

„Това обаче само измества хората на друго място. Ние на практика им предоставяме безплатна леглова база. Това са наркозависими, хора, злоупотребяващи с алкохол, бездомници“, посочва жителка на района.

Подготвя се граждански протест

Живущите в района настояват за по-сериозни действия от институциите. Според тях е необходимо намеса както от полицията, така и от местната власт.

Част от тях заявяват, че ако ситуацията не се промени, ще организират граждански протест с искане за по-ефективни мерки за сигурност.

Още новини четете в категория Разследване
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментари (1)

old_beggar

девиз на БГ МВР: "Можеш да подадеш жалба в полицията само ако си убит!"

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

Дневен хороскоп