Подуправителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) проф. Момчил Мавров е депозирал оставка.
Новината беше потвърдена от пресцентъра на институцията, който разпространи и кратка позиция на Мавров.
„Подадох оставката си, тъй като без политическо доверие управлението е немислимо. Винаги съм избирал фактите пред внушенията, закона пред натиска и обществения интерес пред удобството.
Позициите идват и си отиват, а името остава. Достойнството не се крепи на длъжности“, заяви проф. Мавров.
Само ден по-рано от „Прогресивна България“ внесоха проекторешение за предсрочно прекратяване на мандатите както на управителя, така и на подуправителя на НЗОК. В мотивите си вносителите посочват, че управлението е неефективно и създава системни рискове за здравната система.
Според тях е налице сериозен управленски дефицит, който засяга ефективното разходване на публичните средства. Това, по думите им, поставя под съмнение капацитета на ръководството да осигури адекватно финансово планиране, контрол и отчетност.
В отделни мотиви се посочва още, че управлението на доц. Стефановски не изпълнява в достатъчна степен контролните си функции, което води до ръст на разходите и създава риск за устойчивостта на системата – включително в извънболничната и болничната помощ, както и при плащанията за лекарства, медицински изделия, диетични храни и помощни средства.






