16 Октомври
София 10.8 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Правителството внесе законопроект за обществените поръчки, който засяга частните лечебни заведения

09/09/2024 09:45
правителството внесе законопроект обществените поръчки засяга частните лечебни заведения
Със законопроекта се предлага промяна в разпоредбите, които определят собствеността като основен критерий, въз основа на който се преценява качеството възложител при лечебните заведения.

Промените отразяват констатациите на ЕК в процедурата, а именно, че директивите в областта на обществените поръчки не предвиждат разграничение между субектите, които отговарят на условията за публичноправна организация, основано на формата на собственост.

Доколкото не се поставя под съмнение въпросът, че и частните лечебни заведения са създадени в обществен интерес, то и тези, на които повече от 50 на сто от приходите са от държавния и/или общинския бюджет и/или от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, следва да прилагат закона, независимо от собствеността на капитала.

На 24 април 2024 г. е постъпило мотивирано становище, в което ЕК излага допълнителни аргументи относно статута на частните лечебни заведения, съгласно които, когато държава членка или регионален орган реши да финансира лечебно заведение (независимо от неговата собственост) с повече от 50 на сто публични средства, това се прави поради необходимост да се гарантира, че дейността на тези заведения отговаря на нуждите от общ интерес.

Това не може да бъде опровергано или неутрализирано от факта, че тези субекти могат да извършват успоредно стопанска дейност с цел печалба и да понасят собствените си загуби, както е посочено в § 2, т. 43 от Допълнителните разпоредби на Закона за обществените поръчки.

Също така Комисията извежда, че лечебните заведения са равнопоставени независимо от собствеността им, както и че медицинската дейност на всяко лечебно заведение подлежи на държавен контрол, който изисква дейността им да се осъществява при спазване на медицинските стандарти за качество на оказваната медицинска помощ.

Поради това Комисията не приема българската мярка за транспониране, която предвижда, че лечебните заведения, когато в по-голямата си част се финансират от държавата/регионите (включително от бюджета на Националната здравноосигурителна каса) или когато се контролират от тях, се изключват от прилагането на правилата за възлагане на обществени поръчки единствено поради това, че са 2/3 частна собственост и поради това функционират при „нормални пазарни условия“, имат търговски или промишлен характер и понасят собствените си загуби.

Със законопроекта се предлага отмяна на чл. 5, ал. 2, т. 16 и изменение на частта от дефиницията в § 2, т. 43 (трети абзац) от Допълнителните разпоредби на Закона за обществените поръчки, която изключва частните лечебни заведения от кръга на публичноправните организации.

Предвидени са разпоредби, които уреждат двумесечен срок, в който частните лечебни заведения, които придобиват качеството възложител, да се съобразят с изискванията на чл. 244 и 245 от ЗОП. Уредено е и приключването на сключените от тях договори преди влизането в сила на предлаганите промени.

Още новини четете в категория Ексклузивно
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

София Сряда 16.10.2024 10.8 °C
Варна Сряда 16.10.2024 12.3 °C
Бургас Сряда 16.10.2024 13.3 °C
Пловдив Сряда 16.10.2024 11.9 °C
Стара Загора Сряда 16.10.2024 13.4 °C
Русе Сряда 16.10.2024 13.1 °C
Благоевград Сряда 16.10.2024 10.9 °C

Дневен хороскоп