Днес слушаме критики от опозицията – същите тези хора, които правиха помен с чужда пита, днес имат претенциите да ни учат на фискална дисциплина. Те настояват за дефицит от 3%, след като тяхната политика остави за себе си реален дефицит от 7,4% при непроменени политики за тази година. Това заяви от праламентарната трибуна председателят на парламентарната група на Прогресивна България Петър Витанов.
Предишните управления натрупаха огромни финансови ангажименти през 2024 г. и 2025 г., оставяйки бомби със закъснители в държавните финанси, каза Петър Витанов. Той допълни, че така ни бяха завещани 2,2 млрд. евро необезпечени задължения, близо 2% от брутния вътрешен продукт. Това не е отговорно управление, а е финансова пирамида, градена върху прехвърляне на сметките към следващите правителства и към данъкоплатците, затова ние спираме раздаването на сляпо, всеки лев от тези наследени ангажименти ще бъде разплатен съвместно с безкомпромисни проверки, а Сметната палата ще извърши пълен одит в Агенция "Пътна инфраструктура", заяви Витанов.
Той обясни, че след прилагане на дерогацията за бюджета за отбрана, заложеният бюджетен дефицит ще падне под 5%.
„Прогресивна България“ няма да се подаде на безпринципните призиви за незабавно свеждане на дефицита до 2%. Няма да „режем“ доходите на работещите българи, тежестта на консолидацията няма да бъде прехвърлена върху хората, а ще бъде понесена чрез затваряне на течовете в системата, ограничаване на злоупотребите, по-справедливо облагане на определени дейности и оптимизация на администрацията, каза Витанов.
Той повтори думите на премиера Радев, че ще бъдат орязани възнагражденията на в ръководствата на държавни предприятия.