Американският държавен секретар Марко Рубио сравни иранската блокада на Ормузкия проток с “икономическо ядрено оръжие”. В интервю за телевизия “Фокс Нюз” Рубио заяви, че прекъсването на ключовия воден път показва защо на Иран не трябва да бъде позволявано да се сдобие с ядрено оръжие.
“Протокът е еквивалент на икономическо ядрено оръжие, което се опитват да използват срещу света, и се хвалят с това“, посочи той.
По думите му ако Иран се сдобие с ядрено оръжие, Техеран “ще държи целия регион като заложник”.
Американският държавен секретар, който е и съветник на президента Доналд Тръмп по национална сигурност, отказа да коментира как ще отговори Белият дом, ако Техеран продължи да отхвърля преговори за ядрената си програма.
Предотвратяването на Иран да се сдобие с ядрено оръжие беше обявената цел както на настоящия конфликт, така и на американските удари срещу ирански ядрени съоръжения през юли.






