Въоръжени нападатели атакуваха сиропиталище в централната част на Северна Нигерия и отвлякоха 23 ученици, съобщиха снощи местните власти.
По-късно 15 от тях бяха спасени.
Нападението е извършено в изолиран район на Локджа, главния град на щата Коги, се казва в изявление на щатския комисар Кингсли Феми Фануо. Той уточнява, че сиропиталището е работило нелегално. В изявлението на властите не се уточнява възрастта на отвлеченито деца, но се предполага, че те са на възраст до 12 г.
Нито една групировка до момента не е поела отговорност за нападението.
“Текат интензивни операции по осигуряването на безопасното връщане на осемте жертви и залавяне на извършителите”, каза Фануо.
Отвличането на ученици се превърна в ключов фактор за несигурност в най-населената африканска държава. Анализатори казват, че въоръжените банди виждат училищата и учениците като „стратегически“ цели за привличане на внимание.
Нигерия се бори със сложна кризисна ситуация в сферата на сигурността, особено в северната част на страната, където въоръжен бунт тлее вече повече от десетилетие.






