Скандал с гладуващи войници разтърси украинската армия и предизвика остра обществена реакция в страната, пише trud.bg
Снимки на измършавели пехотинци от втори батальон на 14-а механизирана бригада, разположени на фронтовата линия в Харковска област, се появиха в социалните мрежи през седмицата. Оставените без доставки в продължение на 17 дни войници, на позициите си отвъд река Оскол, припадат от глад и са принудени да пият дъждовна вода.
Според информацията, снабдяването с храна и вода е било нередовно в продължение на месеци – доставките пристигали веднъж на 10-15 дни, а понякога и по-рядко, заради постоянните руски удари с дронове и ракети по логистичните маршрути.
Генералният щаб на украинската армия реагира бързо: командирът на бригадата е уволнен, а началникът на 10-ти армейски корпус е понижен. Те са обвинени, че като пряко отговорни за военнослужещите не са докладвали ситуацията на висшето командване. От щаба заявиха също, че не са били запознати с проблемите на бригадата с доставките на храна.
Съвместната оперативна групировка, подразделение, създадено миналата година за ръководене на войските в Харковска област, нарече ситуацията „ужасен управленски позор“. „Това е следствие от дългосрочни управленски решения на корпусно ниво и взаимодействията му с подразделенията. В същото време на различни нива се съобщаваше, че ситуацията е организирана и под контрол, което, както всички видяха, не е така“, се казва в изявление на СОГ.
Съвместната оперативна групировка съобщава още, че доставки са изпратени незабавно до позициите на 14-та бригада и са призовава другите полеви командири да не крият трудностите от централното командване.








???? + 1.267797 ВТС.Continue - graph.org/BALANCE-36824-US-DOLLARS-04-24-2?hs=61f2f4589cb2c918f3f508b5145ef96c& ????
27.04.2026 03:13hvzxux