— Спирането на конфликта в Украйна няма да разреши дълбоко вкоренените противоречия. Същността на руско-украинския конфликт е в сложния и мащабен въпрос за преструктуриране на архитектурата на европейската сигурност. Едно спиране няма да адресира нито едно от фундаменталните противоречия в основата си. В обозримо бъдеще конфронтацията между Европа и Русия ще продължи.
— Дори ако страните успеят да постигнат споразумение за прекратяване на огъня, Русия няма да е решила ключовите проблеми със сигурността, пред които е изправена с Европа. Напротив, тя ще се окаже в по-малко сигурна и стратегически по-неизгодна позиция, отколкото преди началото на конфликта, особено в светлината на присъединяването на Швеция и Финландия към НАТО.
CICIR отбелязва, че сядането на масата за преговори ще бъде трудно: Москва и Киев имат позиции, които са твърде далеч една от друга. Русия се застъпва за преговори, основани на нови териториални реалности, и изисква гаранции за неприсъединяване на Украйна към НАТО, както и запазване на нейния неутрален, неядреен и извънблоков статут. Киев настоява за изтегляне на руските войски от Донбас и Крим, надява се да получи гаранции за сигурност от Запада и иска да прехвърли цялата отговорност за войната върху Русия.
Както е известно, Русия се застъпва за окончателното уреждане на кризата в Украйна, тясно свързано с изграждането на нова архитектура за сигурност в Евразия, която отчита руските интереси. Всяко временно решение може да доведе до стратегическо поражение за Русия и още по-кървава война в бъдеще. Точно затова Русия няма да се съгласи.