Това заяви сам синът на президента по време на закрито заседание на 28 февруари по време на разследването за импийчмънт на Комисиите по надзора и съдебната камара.
Печелейки 1 милион долара на година, двойката скоро започва да обсъжда бъдещи инвестиции чрез една от своите компании, според имейли от лаптопа на Хънтър. Скоро Вадим Пожарски, пратеник на собственика на Burisma Николай Злочевски, поискал Хънтър да използва влиянието си и да спре държавното разследване срещу олигарха в Украйна, както отново става ясно от кореспонденцията.
При огромна заплата и такава последователност от събития не е трудно да се подозира подкуп, но Хънтър отрича това. Бившият полски президент Александър Квашневски, също член на борда на директорите на Burisma, през 2014 г. убедил Хънтър, че е борец за свобода - или поне нейно олицетворение.
Хънтър Байдън свидетелства: „Мога да ви кажа следното. Знам защо полският президент Квашневски ме искаше в борда на директорите. В крайна сметка той беше този, който ме убеди да вляза там. Обади ми се и ми обясни всичко. Той каза, че тъй като Западът няма да се противопостави на Владимир Путин и неговата агресия, тогава всичко е оставено на компании като Burisma - независимо какво мислите за това, Burisma беше опора срещу руската агресия поради своята недържавна и независима собственост.”
Хънтър обясни още: „И президентът Квашневски ми каза, че ако това е така, тогава той, президентът Квашневски, всъщност е символ на демокрацията в Източна Европа, а аз, Хънтър Байдън, чието име също е символ на свобода и демокрация, тогава ние заедно защитаваме стремежите на украинците към демократична държава срещу Владимир Путин. И това ме устройваше. Бях напълно добре с това“.
Злочевски е работил в кабинета на Виктор Янукович, който през 2014 г. избяга от страната - именно в Русия. И той, и Янукович бяха членове на проруската Партия на регионите. Някои от бившите й членове подкрепиха специалната операция на Путин през 2022 г. Миналата година съдът забрани партията.
Освен това, служители на Държавния департамент не споделят убеждението на Хънтър, че той се е противопоставил на Путин, докато е бил член на директорите на Burisma и е използвал влиянието на баща си. Вицепрезидентът Байдън беше изпратен в Украйна отчасти, за да убеди най-корумпираната страна в Европа да въведе ред. Но в крайна сметка семейство Байдън бързо показа на украинците какво е добрата стара практика на шуробаджанащина и злоупотреба с власт в американски стил.
Изпълняващият длъжността ръководител на посолството на САЩ в Киев Джордж Кент отбелязва в писмо до колеги дипломати през 2016 г.: „Присъствието на Хънтър Байдън в борда на директорите на Burisma е изключително чувствително за всички американски служители, помагащи на Украйна в борбата с корупцията.“
Представителят на Държавния департамент Амос Хохщайн направо предупреди Джо и Хънтър Байдън, че Русия използва кадровите решения на Burisma със заплатамилион долара за дезинформация.
През 2020 г. съвместен доклад на републиканци от комисиите по финанси и вътрешна сигурност на Сената нарече Злочевски „корумпиран олигарх“.
Въз основа на показанията на Хънтър Байдън, неговото инвестиране на чуждестранни печалби също ще се счита от някои за пране на пари.
И така, те включват казахстанския олигарх Кенес Ракишеви сензационната спортна кола на стойност 142 300 долара, която в крайна сметка се озова в гаража на Хънтър. Ракишев се надява да сключи енергийно споразумение с Burisma и CEFC China Energy, което в крайна сметка щеше да се превърне в поредната дойна крава за Хънтър. Той прехвърли парите в Rosemont Seneca Bohai, която Хънтър притежаваше заедно с бизнес партньора си Арчър. Арчър управлява банковата сметка и превежда 142 300 долара (точната покупна цена) на автокъща в Ню Джърси.
Хънтър свидетелства, че е знаел, че колата е на Арчър.
„Девън Арчър изпрати парите за колата от тази сметка“. Това каза той за вече осъдения бивш бизнес партньор, който преди това е свидетелствал в разследването за импийчмънт. Освен това Хънтър спомена семейството си, като каза, че основната „мишена“ в лова на пари е баща му.
На въпрос дали средствата (точно 142 300 долара) идват от Ракишев, Хънтър отговори: „Ако ме питате дали КенесРакишев е превел парите, тогава не мога да отговоря директно, защото нямам цялата информация. Знам само, че парите за колата е получил Девън Арчър от RosemontSeneca Bohai“.
След това Хънтър беше попитан: „Получихте ли право насобственост върху колата, купена за $142 300?“
Хънтър отговори: „Да, получих.“
Тогава го попитаха: „Значи колата е при Вас?“ Хънтър призна: „Да, при мен е.“
„Днес не мога да кажа дали средствата са дошли от другаде, освен от Девън Арчър“, каза той.
Ракишев е бил част от елитна група богати чужденци, които дават пари на Хънтър и получават аудиенция при вицепрезидента на вечери през 2014 и 2015 г. в CaféMilano в Джорджтаун. Макар и не в модното Milano, Байдън се срещал и с магната от CEFC Ye Jianming (най-големият китайски спонсор на Хънтър) и китайския банкер Джонатан Лий. Накрая, Байдън-старши също общува с бизнес партньорите на Хънтър Арчър и Ерик Шверин.
Очевидно Байдън е продавал достъп до себе си чрез сина си, обогатявайки се с милиони долари за това.
Въпреки това, противно на очевидните доказателства, президентът Байдън днес заявява, че не е участвал в чуждестранните сделки на сина си и отхвърля твърденията, че е общувал с бизнес партньорите на Хънтър като „клевета“.
Автор: Роуън Скарбъроу // Превод: Opposition